Büyük bir heyecanla başladığınız akvaryum dünyasına yolculuk bazen gerekli özeni göstermediğinizden, bazen bilinçsiz yapılan hatalardan dolayı hüsranla sonuçlanabilir.

kimse evde kötü koku istemez.  Bu yüzden evde akvaryumu olanlar için birkaç önerimiz olacak. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde akvaryumunuzla yıllarca güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bugünkü yazımda akvaryumda kötü koku neden olur, akvaryumda yapılan yanlışlıklar, akvaryumunuz için yer seçimi ve akvaryumunuzun kokmaması için bir kaç küçük belki de bildiğiniz şeyleri aktarmaya çalışacağım. Lütfen ilave etmek istedikleriniz olursa birkaç dakikanızı ayırarak yorum atın.

Öncelikle akvaryumda yer seçiminden kaynaklanan akvaryum suyunda kokmalardan bahsetmek istiyorum. Evin daha güzel görünmesi için akvaryumunuz için seçtiğiniz yer önemlidir. Ama bu konuda direkt güneş ışığı alan yerlere dikkat etmelisiniz. Direkt güneş ışığı alan akvaryumda kokma kaçınılmazdır. Bu yüzden akvaryumunuz için yer seçerken güneş ışığının direkt gelmediği, gölge bir yer seçmeniz akvaryum suyunuzun sağlığı açısından iyi olacaktır.

Akvaryumda kokmaya neden olan bir diğer etmen de şüphesiz artık yemlerdir. Bu filtrelerle biraz engellense de devam eden süreçte koku kaçınılmaz olur. Bunun için balığınızın yem karnesini tutarak ona göre besleme yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle etçil beslenenbalıklar için alınan yemlerde fazla kullanım çabuk kokmaya neden olur. Buna dikkat etmeniz balık sağlığı açısından da önemlidir.

Kokuları aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur. Bunlar balık sağlığı açısından da gerekli şeylerdir. Öeneğin su değişimi. Su değişimi derken de suyu tamamen değiştirmenizden bahsetmiyorum. Kademeli olarak yapacağınız su değişimi balık sağlığı açısından önem arz eder.

Dip çekimi dipte biriken atıkların kaybolması için güzel bir yöntem olmakla birlikte akvaryum suyunuzun kokmasını da engelleyecektir.

Akvaryumu bitkilendirmeniz akvaryuma oksijen sağlayacağından akvaryumda kokma gecikecektir.

Bunlar gibi küçük bilinen ama uygulanmadığı zaman akvaryum balıklarına zararı dokunan şeyler akvaryum suyunuzun kokmasına, akvaryum suyunda bulanma ve kirliliğe de yol açar. Bu gibi konulara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla, sağlıklı akvaryumlar

Paylaş