Akvaryumlar, her ne kadar güzel ve izlemesi zevkli olsa da temizlemesi zor bir iştir. Eğer temizlemezseniz suyunuz pis kokar, balıklarınızı göremeyecek hale gelebilir. En önemlisi, içerisinde üreyen bakteriler balıklarınıza bulaşarak öldürebilir.
Kolaylıkla yapacağınız temizleme işlemi için öncelikle temizleme hortumu ve pompası mutlaka almalısınız. Bu aletler sayesinde balıklarınız zarar görmeden suyunuz temizlenecektir. Aldığınız hortumun bir ucunu suyun içerisine ve bir ucunu boşaltacağınız kovanızın içerisine atınız. Pompanızın aşağı tarafa gelmesine dikkat ediniz. Pompanızı elinize alarak hafifçe bastırıp hortumun hava almasını sağlayın. Hava alan hortum akvaryumunuzda ki suyu kovanıza itecektir. Suyunuz yavaş yavaş boşalırken pompalamayı bırakın. Su kendiliğinden akacaktır. Suyun dibinde, hortumunuzun ucunu balıklarınıza zarar vermeden gezdirin. İçinde ki hava ile suyun dibinde ki taşları kaldırarak en altta ki pislikleri dahi toplayabilirsiniz. Bu işlem sırasında kesinlikle deterjan kullanmayınız. Suyunuz kendini temizleyecektir. Özellikle temizleyicinizin ucu ile suyun içerisinde ki temizleme aletinizin etrafını alınız. Çünkü en fazla pislik orada toplanmaktadır. Suyun dibindeki taşlarınızı kullandığınız hortum çekmeyecektir. Çünkü ucunda takılı olan filtre sayesinde taşlarınız sadece yerinden oynayabilir. Bu temizleme en az iki hafta boyunca kalıcı olabilir.
Eğer büyük su kapasiteli akvaryumlarınız var ise mutlaka otomatik çalışan temizleyiciler kullanmalısınız. Bu sizin için daha kolay olacaktır.
Temizlenen suyunuza mutlaka tekrar balıklarınızı koruma amaçlı üretilen bakteri öldürücü ilaçlardan kullanmalısınız.

 

Paylaş