Latince Adı: Xenotilapia spilopterus

Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü. Göl’ün birçok yerinde bulunduğu için varyeteleri mevcuttur.

Yaşam Alanı: Sığ sularda kumluk zemin üzerinde yaşarlar.

Beslenme Biçimi: Etçil, doğada kumu süzerek içerisindeki mikroorganizmalarla beslenir. Ayrıca küçük omurgasızlar ve az miktarda alg ile de beslenir. Esaret altında kuru yemleri kabul edecektir (pul ve granül) ama dondurulmuş yemleri ve canlı yemleri de tercih edecektir.

Davranış Biçimi: Barışçıl, yumurtlama döneminde biraz agresif olabilir.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Erkek metalik mavi yüzü ile birlikte güzel bir parlak sarı renktedir. Dişi kahverengi/gümüş renktedir.

Üreme: Üretimi kolaydır, çift yumurtlamaya hazır olduğunda erkek tabanda yuvarlak bir çukur açacaktır, dişi bu çukura gelip yaklaşık 30 civarında yumurta bırakacaktır ve bu yumurtalar erkek tarafından döllenecektir. Bu yumurtaları hem dişi hem de erkek kuluçkaya yatıracaktır. Ayda bir kez erkek tarafından seçilen bir dişi ile üreme gerçekleşecektir.

Sıcaklık: 25°C – 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre

Su Sertliği: Orta – Çok sert

pH: 8.0 – 8.6

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: 2006 yılında Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı listesine girmiştir. Tabanda ince kum kullanılmalıdır, açık yüzme alanları bırakma şartıyla dekor olarak kayalar kullanılabilir. Su parametrelerini ve sıcaklığı sabit tutmak çok önemlidir. Shell Dwellers, Calvus, Leleupi, Julidochromis vb. türler uygun tank arkadaşlarıdır. Yüzgeçleri sarımsı renk tonunda gümüş rengindedir. Sırt yüzgeci üzerinde siyah noktalar mevcuttur. İki tarafında da mavi benekler vardır.

Paylaş