WWF ile Küresel Kaplan Forumu doğadaki kaplan sayısının 3 bin 900’e ulaştığını açıkladı. 100 yıl önce 100.000 olan kaplan sayısının 2010 sayımlarına göre 3 bin 200’e düştüğü tespit edilmişti. WWF’in hedefi, kaplan popülasyonuna sahip ülkelerde doğadaki kaplan sayısını 2022’ye kadar iki katına çıkartmak.

WWF Genel Müdürü Marco Lambertini, “Yıllardır azalan kaplan sayısının ilk kez artması bize büyük umut verdi. Bu durum hükümetler, yerel  yönetimler ve doğa korumacıların bir arada çalışarak türleri ve doğal yaşam alanlarını koruyabileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Kaçak avcılık ve yaşam alanı kaybıyla tehdit edilen kaplanlar, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde “Tehlikede (EN)” statüsünde yer alıyor. Azalan kaplan sayısını tersine çevirmek önemli ve daha önce ulaşılmamış bir doğa koruma başarısı. Hindistan, Rusya, Nepal ile Bhutan’daki kaplan sayısının artması, geliştirilmiş araştırmalar ve arttırılmış koruma çalışmaları kaplan sayısının artışında önemli rol oynuyor.

WWF Tx2 Kaplan Girişimi Lideri Michael Baltzer “Önümüzdeki altı yıl için güçlü bir eylem planına ihtiyacımız var. Küresel düşüş durduruldu ancak kaplanlar için hâlâ güvenli bir yer yok. Özellikle Güneydoğu Asya’daki kaplan sayısında risk devam ediyor. Bunun için hükümetlerin acilen harekete geçmesi gerek” diyor.

 

Kaynak : http://www.wwf.org.tr/basin_bultenleri/guncel_haberler/?5440#