İnsan eliyle yaratılan barınak adı verilen hapishanelerde ölüm , sokaklarda belediye zehirlemesi , petshoplarda küçücük ortamlarda işkence , hayvanat bahçelerinde doğal ortamlarından uzak yaşam , sirklerde insanların eğlencesi için şaklabanlık , evlerden de mahkeme kararıyla tahliye….Bu hayvanlar kanatlanıp uzaya mı uçsun ?

Bursa’da, sesi ve dışkısının kokusu iddaasıyla  2 komşuyu mahkemelik eden köpeğin tahliyesine karar verildi.

Edinilen bilgiye göre, merkez Nilüfer ilçesi Kültür Mahallesi Martı Sokak üzerindeki Sur Kent Sitesi’nde oturan Olgun ve Nurcan Ekin çifti, yan villadaki komşuları Ayşe ve Metin Kaplan çiftinin beslediği köpeğin saldırgan olduğunu, sesinden rahatsız olduklarını ve dışkılarının kokusundan bahçeye bile çıkamadıklarını iddia ederek, mahkemeye müracaat etti. Ayrıca köpeğin hijyenik şartlarda bakılmadığını, tüylerinin etrafa yayıldığını ileri süren davacılar, köpeğin tahliyesini istedi.

Davacıların avukatı Evren Bilgen Kargı, site yönetim planında köpek beslenmeyeceğine dair hüküm olduğu için hayvanın tahliyesini talep ederken, davalı avukatı Özgür İnanç Yağmur ise, Anayasa uyarınca iç hukuk mevzuatının üzerinde bulunan uluslararası antlaşmaların hükümleri gözetilerek, olay yerinde keşif yapılıp, davanın reddine karar verilmesini istedi. Bursa 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, 3 celse süren duruşmanın ardından kararını açıkladı. Yönetim planındaki köpek beslenmeyeceğine dair hüküm sebebiyle köpeğin tahliyesine karar verildi.

Uzman tavsiyesi üzerine yeni taşındıkları bahçeli evlerine çocukları için köpek aldıklarını belirten yazar Metin Kaplan, “Çocuklarımız apartmanlarda doğup büyüdüğü için bahçede gördükleri küçük bir çekirgeden bile korkup kaçıyordu. Bahçemizin etrafını çevirip, çocuklar hayvanları sevsinler diye köpek aldık. Biz köpeği aldığımızda sitemizde 3 ayrı kişide daha köpek vardı. Ama bir baktık ki komşumuz rahatsız olmuş. ‘Köpek çok havlıyor, saldırgan, hijyene riayet edilmiyor, dışkılarını temizlemiyorlar’ denilerek bizi polis ve zabıtaya şikayet etmişler. Gelen ekipler, tutanak bile tutmaya gerek görmedi. Ardından da dava açtılar” dedi.

Mahkemenin, çoban köpeğinin 26 kişilik site yönetiminin birleşerek verdiği site yönetim planına göre tahliyesine karar verdiğini kaydeden Kaplan, “Bu site, BM’den de, AB’den de, Türkiye Cumhuriyeti’nden daha önemlidir. Çünkü mahkeme, Türkiye’nin imzaladığı Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve Hayvan Hakları Koruma Kanunu hiçe saymış ve köpeğin tahliyesine karar verilmiştir. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin hükümlerine göre, hayvanların sokağa atılamayacağı açıkça belirtilmesine rağmen, mahkeme bizden köpeği sokağa atmamızı istemektedir” diye konuştu.

Site yönetim planında site içinde kedi, köpek ve tavuk beslenemeyeceğinin belirtildiğini kaydeden Metin Kaplan, “Ben burada kaplan, aslan, timsah besleseydim site buna karışamıyordu. Aslan beslemek, timsah beslemek serbest, ama evcil ev hayvanı beslemek yasak. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 27 maddesinde, ‘açık ve net olarak site yönetimi kanunlara aykırı karar alamaz’ deniliyor. Bu ülkede hukuk varsa bu tahliye kararı Yargıtay’dan geri dönecektir. O da olmazca AİHM’ye müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Sitenin eski yöneticisi Rıfat Hatemoğlu ise köpeğin çok sakin olduğunu belirterek, “Sesinden hiçbir şekilde şikayetçi değiliz. Çünkü sitemizde köpek besleyen başka insanlar da var” dedi. 5 yaşındaki Ahmet Yesevi ile 9 yaşındaki Başak Kaplan ise köpekleri ‘Tom’un evden ayrılacak olmasının üzüntüsünü yaşarken, “O varken kendimizi çok daha güvende hissediyorduk. Canımız sıkıldığında onunla oynuyorduk. Onun gidecek olması bizi çok üzüyor” şeklinde konuştu.

Davayı açan Nurcan Tekin ise, köpeğin hamilelik döneminde kendisine saldırdığını ifade ederek, “Bahçedeki pislikleri ve sesleri videoya alarak mahkemeye delil olarak sunduk. Kokudan bahçeye çıkmak bir tarafa camı bile açamaz hale gelmiştik. Mahkeme de gerekli kararı vermiştir. Ben de hayvan seven bir insanım. Fakat çevremdeki insanlara rahatsızlık verecek bir şeyi yapmam” ifadelerini kullandı.

Bir başka Köpek davasında da sanal savunma !

Apartmanda köpek beslemesi mahkemece yasaklanan Mefkure Kayman, hukuki yollar tükenince köpeği Cansın adına site açtı

Bursa’da köpeği Cansın için iki yıldır sürdürdüğü hukuki mücadeleyi kaybeden Mefkure Kayman, hakkını sanal alemde aramaya başladı. Köpeğininin üst kattaki komşusunu rahatsız ettiği iddiasıyla mahkeme kararıyla evden tahliye edilmesini içine sindiremeyen Kayman, internette web sayfası açtı.

Ataevler, Umut Sitesi’nde oturan Kayman, oğlu gibi sevdiği Cansın’ın Uludağ Üniversitesi’nde ses tellerini aldırdığını, buna rağmen mahkemenin tahliye kararı verdiğini söyledi. Gerekirse evini satacağını bildiren Kayman, canı gibi sevdiği Cansın’ı kesinlikle sokağa atmayacağını ifade ederek, ‘Cansın ve diğer hayvanların hakkını aramak için internette web sayfası açtık. Onlara sahip çıkmalıyız. Çünkü bu hayvanlarla birlikte yaşamaya mahkumuz. Gelin hep beraber olalım’ dedi. Cansın’ın internet adresi şöyle:  ( Tıklayın )

www.cansin.s5.com

Image

Merhaba! Ben Cansın

Cansın için açılan internet sitesinin ana sayfasında ‘Merhaba! Ben Cansın’ başlığı yer alıyor. Hemen altında, Cansın’ın havluya sarılmış bir fotoğrafı, altında ise köpeğin sahibi Mefkure Kayman’ın verdiği hukuki mücadele ve karşılaştıkları zorluklar hakkında açıklamalar bulunuyor. Sayfanın içeriğinde, ‘Cansın’ın öyküsü, davanın seyri, basında Cansın’ gibi başlıklar yer alıyor.

Paylaş