Elodea, cabomba, gül vb. bitkileri genel olarak stem bitkiler olarak sınıflandırabiliriz. Bu bitkilerin ortak özellikleri arasında yaprakların bir ana gövde ve onun dallarında dizilmeleri, gövdenin herhangi bir yerinden kök salabilmesi, çoğunda bitki yeterli boya gelince bir bölümünün kesilip başka yere dikildiğinde ayrı bir birey olarak yaşamaya devam edebilmesi örnekleri verilebilir.

Çok detaya girmeden bu bitkilerin gövdelerinden kimi zaman çok fazla kök salması konusundaki birkaç gözlemimi paylaşmak istiyorum.
Bitkiniz gövdesinden normalin üzerinde kök veriyorsa bunun sebepleri arasında şunlar olabilir:

1) Sudaki serbest halde bulunan besin azdır, bu sebeple besinleri alabilmek için tabana kök salıyordur. Bu akvaryumda bitki için yeterli şartların mevcut olmadığına işarettir.
2) Bitki çok fazla geliştiği ve gelişimi çok hızlı olduğu için birim zamanda sudan aldığı besin yetmiyordur. Bu sebeple kök salıyor olabilir. Genellikle bitkinin sağlıksız bir ortamda bulunduğunun emaresi değildir fakat sebepler arasında su akıntısının azlığı da olabilir. Akıntıyı bir nebze arttırmayı deneyin.
Işığınız kuvvetli değilse, CO2 takviyeniz yüksek düzeyde değilse ve/veya demir gibi mikro besin takviesi yapmıyorsanız bu madde ihtimal dışı kalır.
3) Mevsimsel bir süreç olabilir. Genellikle bahar aylarında ve bitkinin çeşidine bağlı olarak çiçek vermeye başladığı dönemlerde(tabii çiçek veren bir türse) yani kısaca üreme vb. bol kaynak gerektiren bir durum varsa bitkiler aşırı kök salabiliyorlar. Bu dönemlerde akvaryumda eksik olan mikro ve makro besinler düzenli olarak verilmeli, birim zamanda harcanacak CO2 artacağı için Co2 takviyesi arttırılmalıdır. Kısacası bu dönemde bitkilerin ihtiyaçları artacağı için her şeyden bir kaşık fazla verilmelidir.
4) Bitkiler akvaryuma yeni geldiyse 1-2 hafta gözlem yapın. Alışma süresince bitki büyük ihtimalle ilk haftalarda boyca uzamak yerine kök sistemini geliştirerek kendini garantiye alacaktır. Birkaç haftadan donra durum değişmezse yukarıdaki 3 maddeden biri sizin işinize yarayabilir.
Onur UYGUN

Paylaş