Orjin: Hint ve Pasifik Okyanusu

Boy: 10 cm

Yaşam Şekli: Az Bireyli Harem

Beslenme: Planktivor

Minimum Tank Hacmi: 120 lt

Omurgasızlarla Uyumu: Herhangi bir zararı yoktur

Balıklarla Uyumu: Bölgecidirler ve barışçıl küçük balıkları rahatsız edebilirler

Cinsiyet Belirleme: Protogenik hermafrodit

Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır

Akvaryum Üretimi: Yok

Bakım Zorluğu: Orta
Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Uygundur

 

Altı çizgili lapin ülkemizde ve dünyada oldukça popüler olan bir deniz balığıdır. Rengarenk vücudu üzerindeki 6 çizgi ile dikkat çeker. Vücudundaki çizgilerin sayısı ona çok benzeyen sekiz çizgili ve dört çizgili lapin ile karıştırılmasını engeller. Protogenik hermafrodit oldukları için akvaryumda kolaylıkla bir harem kurabilirsiniz. Bunun için 3 ya da 4 adet yavru çizgili lapini aynı akvaryuma koymanız yeterlidir.

Küçükken uysal olan altı çizgili lapin büyüdükçe bölgeci ve agresif davranabilir. Harem olarak bakılan altı çizgili lapinler genellikle tek olanlara göre daha uysaldırlar. Küçük temizlikçi karidesleri yiyebilirler ve ateş balığı gibi barışçıl balıklara saldırabilirler. Bu nedenle küçük barışçıl balıklarla ve eklembacaklılarla aynı akvaryuma koyarken dikkatli olmalısınız.

Turuncu bir gövdenin üzerinde birbirine paralel, yatay 6 mavi çizgi bu balığa adını verir. Erkeğin renk yoğunluğu ve hassasiyeti açıktayken artar.

120 litre ve üstünde bir akvaryumda saklanacak bol yeri ve yiyecek yatağı olarak da kullanacağı bolca canlı kayasağlarsanız sağlıkla besleyebilirsiniz. Barışçıl wrasse’ ler ve çabuk ürken diğer balıklara karşı agresif davranışlar sergileyebilir.

Küçük karidesler, kurtlar, yumuşakçalar bazı snail türleri akvaryumda ona yem olacaktır.

Akvaryuma ilk konulduğunda yem olarak, çim çim dediğimiz karidesler veya teke kridesleri canlı olarak verilirse, adaptasyon sürecinde beslenme bozukluğu yaşanmaz.Kuru yemler, sarımsak suyuna batırılarak ve zaman zaman vitamin desteği yapılarak verilmelidir.