Latince Adı: Siganus vulpinus

Coğrafik Kökeni: Batı Pasifik: batı Filipinler, Endonezya, Yeni Gine, Büyük Bariyer Resifleri, Vanuatu, Yeni Kaledonya , Caroline adaları, Marshall adaları, Nauru ve Kiribati. Son zamanlarda Tonga’da kaydedilmiştir.

Yaşam Alanı: Genellikle mercan kayalıkları ve lagünlerde, en fazla 30 m derinlikte bulunur.

Beslenme Biçimi: Otçul, diyeti taze sebze ve istenmeyen çeşitli alg türlerinden oluşur. Bazı yumuşak ve sert mercan poliplerini ısırmaları ve yemeleri muhtemeldir. Yüksek kaliteli bitkisel pul yemleri de kabul edeceklerdir. Siyanobakteri, deniz algleri, saç yosunu da dahil olmak üzere tanktakı algleri tamamen ortadan kaldıracaktır.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban – Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkek ve dişi arasındaki farkları belirlemek zordur.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Üretilmesi zordur. Çiftlerin ortaklığının ölene kadar sürdüğüne inanılmaktadır.

Işık: Normal

Sıcaklık: 22°C – 26°C

Tuzluluk: 1.020 – 1.025

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre

Reef Uyumu: Dikkat edilmeli. Eğer iyi beslenirse problem olmamaktadır, aksi taktirde bazı LPS ve yumuşak mercanları ısırabilir (genellikle zoanthids ve düğme polipler).

Su Sertliği: 8 – 12 °dH (Orta – Sert)

pH: 8.1 – 8.4

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Foxface tavşan balığı, yeni başlayanlar ve tecrübeli akvaristler için popüler, çekici ve dayanıklı bir balıktır. Genellikle tek veya çift halinde lagün ve mercan kayalıklarının zengin bölgelerinde bulunurlar. Yosun ve diğer bitkisel besinler beslenmesi için uzatılmış burun benzeri bir ağzı ve çarpıcı parlak sarı bir gövdesi vardır. Baş ve gövdesinin ön kısmı çizgili koyu kahverengi veya siyah ve beyazdır. Dorsal ve anal yüzgeçlerinde zehirli dikenler bulunmaktadır. Ele alınacaksa dikkatli olunması gerekmektedir. Zehiri aslan balığı kadar güçlü olmasa da sokması kötü bir acıya neden olabilir. Yırtıcılar dorsal zehirli dikenleri nedeniyle onu rahat bırakmaktadır. Koyu kahverengi renk değiştirme yeteneğini stresli olduğunda veya alışık olmadığı bir ortamda kullanır. Bu yeteneğini büyük olasılıkla yırtıcılara karşı kamufle olmak için kullanır. Stresi geçtiği zaman parlak renkleri hızlı bir şekilde geri döner.

Paylaş