Konu: Urfa Akcakale’de motosikletin arkasina köpek bağlayarak işkence eden ve sarhoş olarak motosiklet kullanan kişilere ceza verilmesi hk.

Şanlıurfa Valliğii Yüksek Makamına,

Akcakale’den Sanliurfaya giden karayolunda plakasiz bir motorsiklet uzerinde sarhos oldugu gorgu sahitlerince ifade edilen iki gencin, bir kopegin boynuna zincir takmis hiz yaparak peslerinden surukledikleri haber ve resimleri basinda yer almistir.

Asagida verdigimiz linkteki fotograflarda genclerin hayvana eziyet ederek eglendigini ve kopegin ayaklarinin, boynunun kanadigi acıkca gorulmektedir.

Bu baglamda:

1. Valiliginiz ilgili tum kurumlarinca sorusturma acilarak, insanlik disi ve toplumda infial yaratan davranislar sergileyen bu iki sahsin kimlik tespitinin yapilmasini, hem sarhos olarak plakasiz motosiklet kullanmalari ve hem de 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununa gore hayvana iskence etmeleri nedeniyle, ADLI ve IDARI cezanin en acil sekilde uygulanmasini talep ediyoruz.

2.Bu kopegin acilen bulunup tedavi ve bakim altina alinmasini, bu eger Sanliurfa’da saglanamiyorsa, Federasyonumuzca bakim ve tedavi altina alinabilecegini, bu konuda acilen bilgilendirilmemizi talep ediyoruz.
3.Sanliurfa Muftulugunce, tum camilerde Islam Dinimizin hayvanlara eziyet ve iskence edilmesine karsi olan hukumlerinin yer aldigi vaazler verilmesini talep ediyoruz.

4.Milli Egitim Mudurlugunce okullarda hayvan haklarina iliskin konu ve faaliyetlerin daha etkin olarak yapilmasinin saglanmasini talep ediyoruz.

Muracaatimiza iliskin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi tarafimiza bilgi ve cevap verilmesini saygilarimizla arz ederiz.

 

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Başkan Yard.

DOHAYKO Genel Sekreteri

Dagitim: Cumhurbaskanligi, TBMM ilgili kurumlari, BIMER, Tarim, Cevre Orman ve Icisleri Bakanliklari, Diyanet Isleri Baskanligi, Urfa Belediyesi, Emniyet Mudurlugu, Urfa Il Cevre Mudurlugu, Muftulukler, Akcakale Jandarma Komutanligi, Ulusal ve Yerel Basin Kuruluslari, Hayvan Haklari Platformlari,

TC Kimlik..

Adres…..
Ek… Olaya iliskin haber ve VIDEO su: http://www.sanliurfa.com/haber23208-pitbulla-insan-eziyeti.htm

Pitbull’a İnsan Eziyeti…
Şanlıurfa’da 2 genç, motosikletlerinin arkasına bağladıkları bir köpeği sürat yaparak peşlerinden koşturdular. Köpeğin ayakları sıcak ve yorgunluktan kanadı…

Gençlerin ne kadar süre köpeği peşlerinden koşturduğu bilinmezken, köpeğin ayaklarının kanlar içinde kalmış olması hayvan sever vatandaşları çileden çıkardı.

Şanlıurfa – Akçakale karayolunda motosikletli gencin zincirle bağladıkları bir köpeği peşlerinden koşturduklarını ve köpeğin ayaklarının kanlar içinde kalmış olduğunu gören aynı güzergâhta seyir halinde olan oto sürücüleri isyan etti.

Köpeğin haline üzülen duyarlı sürücüler, olaya tepki göstererek gençleri durmaları için ikaz etti. Aşırı tepki sonucu motosikletlerini durduran 2 kafadar, vatandaşların hayvanın ayaklarının kanlar içinde kalmış olduğunu, yorgunluk ve aşırı sıcaktan dilinin 1 karış dışarı çıktığını belirterek hayvanı bırakmalarını istediler.

2 kafadar genç ise, uyarılar karşısında motosikletlerini kenara çekip durdurdular.

21 Eylül 2010 Saat 11:12

Paylaş