Latince Adı: Rocio octofasciatum

Habitatı ve Anavatanı: Guatamela, Honduras

Beslenme Biçimi: Hem etçil- Hem otçul

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Dişilerin solungaç kapaklarının kenarlarında kesintisiz mavi/beyaz/yeşil şeritler bulunur. Erkeklerde ise bunlar benek halindedir. Dişiler daha az büyür.

Üreme: Tek eşlidirler, düz bir taşın üstüne 500-800 arası yumurta dökerler. Yavrular anne baba tarafından korunur. Bir grup alınmalı ve eş tutan balıklar ayrılarak üretim yapılmalıdır.

Sıcaklık: 22°C – 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre (bir çift için)

Su Sertliği: 9 – 20 °dH

pH: 7.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Yavaş akan sularda bulunurlar. Adını ünlü ağır siklet şampiyonu boksör Jack Dempsey’den almıştır. Anlaşılacağı üzere sert bir balıktır. Akvaryumda edindiği bölgesi büyük olduğu için karma akvaryumlara uygun değildir. Akvaryuma büyük kayalar, saklanma yerleri yanında; yüzme alanlarıda bırakılmalıdır. Kendi türlerine karşı oldukça agresiftir. Geniş akvaryumlarda bakılmalıdır. Canlı yem diyetlerine eklendiği takdirde renkleri daha da güzelleşecektir. Küçükken alınan balıklar agresif olmayabilir. Balık erişkin duruma geldiğinde agresifliği ortaya çıkacaktır. Özellikle erkek balıklarda yaş arttıkça omurga eğriliği oluşabilir. Bu bir hastalık değil, bir yaşlanma belirtisidir.

Paylaş