ampbel ( Gonzales ) Cüce Rus Hamsteri Hakkında Tüm Bilgiler

Parlak Tüylü

1981’de üreltilmeye başlandı. En parlak şekilde olanları koyu renkte olanlarıdır. Parlak tüylü albinolar hafif sarımsı tüylere sahip olabilir.

Kral Tüylü

Tüyler yumuşaktır. Bazılarının kulak arkasına doğru tüyleri seyrektir.

Kıvırcık Tüylü

Zor bulunan bir tüy yapısıdır. Hafif uzun ve dalgalı tüylere sahiptirler. Kulak arkasından yanağa kadar hafif kıvırcık favoriler vardır. Yaşlandıkça kıvırcık tüylerinde azalma ve normal tüy dökümü görülebilir. Fakat tüyler dökülsede kulaktan yanağa doğru olan kıvırcık tüyler kalır.

Asıl adı Dwarf Campbells Russian hamster dır. Boyları en fazla 14 cm e kadar uzar. Campbell Cüce Hamsterları isimlerini, bu hamsterları keşfeden W.C. Campbell’den alır. Dwarf hamster (cüce) olarak nitelendirilir. 7-8 cm boyları vardır.

Suriye hamsterlarında ise; Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır. Bunun yanında ise duyma ve koku alma duyuları çok gelişmiş şekildedir.

Diğer türlerden farkı ise ufak oldukları için yapı itibariyle çok hareketli ve bu enerjilerini çark içerisinde atmak en çok keyif aldıkları noktalardan biridir, bu haliyle Roborovski lere benzerler. Campbellar da ise omur kısmında bir ester çizgisi bulunmasıdır. Roborovskiler de ise genelde gözlerinin üstünde kaş gibi beyaz tüyler vardır.

Ve son olarak bu konular zaten forumumuz da hepsi mevcut, bunları araştırma yaparak ta elde edebilirsiniz ve bu sayede okumuş olduğunuz konular sizde daha iyi yer edecektir kendi araştırmanız olduğu için.

Paylaş