Latince Adı: Pomacea bridgesii

Coğrafik Kökeni: Amazon nehir sistemi (Bolivya, Brazilya, Paraguay ve Peru), Güneydoğu Asya, Florida ve Hawaii’ye de yayılmıştır.

Yaşam Alanı: Yavaş akan hafif derince sular

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Her yerde dolaşır

Cinsiyet Ayrımı: Spiral kısmı daha koyu olan dişidir. Dişiler nisbeten daha büyük olurlar. Dişilerin; uzantılarında ağız kısmına yaklaştıkça sarı noktalar görülür.

Üreme: 3 mm boyundaki 200-600 adet yumurtaları akvaryumun su seviyesindeki bir nesneye dizerler. Akvaryumun üst tarafının nem sağlanması için kapalı olması gerekir.

Sıcaklık: 19°C – 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 – 7 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 20 litre

Su Sertliği: Yumuşak – Sert

pH: 6.5 – 7.5

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Pomacea scalaris’le görünüş olarak karıştırılabilir. Çok çeşitli renk varyeteleri vardır. Doğada daha koyu kahverengi renkleri ve çizgili varyeteleri daha yaygındır. Akvaryumlarda en fazla bulunan en yaygın türdür. Tüm Amazon’da iki tür olarak görülürler; Pomacea bridgesii bridgesii ve Pomacea bridgesii diffusa .Akvaryumda iyi birer alg yiyici olarak görev yaparlar. Büyük cichlidlerle beslenmesi önerilmez. Özellikle sert Amerikan cichlidleri, kabuklarını rahatlıkla açıp içlerini boşaltabilirler. Kabuklarının sağlıklı gelişimi için kalsiyum desteği gerekebilir.

İlgili Makaleler: Elma Salyangozları (Pomacea bridgesii)

Paylaş