Latince Adı: Pethia padamya

Coğrafik Kökeni: Orta Myanmar.

Yaşam Alanı: Cins örnekleri deniz seviyesinden yaklaşık 3000 m yükseklikte toplanmıştır. Sular genellikle temizdir, az sayıda bitki vardır ve su kireçtaşı üzerinden aktığı için pH yaklaşık 11 civarında olabilir ve bölgedeki yüzeylerde çakıl ve çamur vardır.

Beslenme Biçimi: Omnivor. Doğada çoğunlukla solucanlar, böcekler ve diğer küçük omurgasızlarla beslenmektedir. Akvaryum ortamında kuru pul ve granül yemlerin yanı sıra kan kurdu, su piresi ve Artemia gibi küçük canlı ve dondurulmuş yemler de verilmelidir, ek olarak en iyi form ve renkler için bitkisel yemler de verilmelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta – Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler yan taraflarında parlak kırmızı-turuncu renkte kalın bir banta sahiplerdir. Dişiler erkeklere göre genellikle daha kalın gövdeli ve çok sade bir renk desenine sahiptirler.

Üreme: Yumurta saçarak ürerler. Pipo filtre ile filtreleme sağlanmalıdır. Grup halinde üretimi yapılabilir. Yumurtaların yenmmemesi için yetişkinler kısa süre içerisinde tanktan çıkarılmalıdır. 24-48 saat içerisinde yumurtalar açılır ve 24 saat sonra serbest yüzüşe geçerler. İlk birkaç gün yavrular infusoria türü besinlerle beslenmelidir, daha sonra mikrokurt, Artemia veya benzeri yemlerle beslenebilir.

Sıcaklık: 16°C – 25°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre

Su Sertliği: 5 – 20 °dH (Yumuşak – Sert)

pH: 6.5 – 8.5

Zorluk Seviyesi: 2

Paylaş