Latince Adı: Neolamprologus boulengeri

Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü. Gölün kuzeyinde Tanzanya kıyısı boyunca bulunur.

Yaşam Alanı: Kıyı etrafındaki açık kumluk ve dağınık kayaların olduğu alanlar, yüzey boş salyangoz kabuklarıyla doludur.

Beslenme Biçimi: Etçil, kuru yemi kabul ederler ama diyetlerinden dondurulmuş ve canlı yemler de eksik edilmemelidir.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Yetişkin erkeklerin dişilere oranla daha büyük olmalarına rağmen, fiziksel yollarla cinsiyet ayrımı kolay değildir. Ayrım için en iyi yol davranış farklılıklarıdır.

Üreme: Oldukça kolaydır. Salyangoz kabuğuna yumurta bırakırlar. Karma tanklarda da ürerler ama başarılı bir üretim için ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Su değerleri yaklaşık 8 – 8.5 pH, 25-27°C sıcaklık, sert ve alkali olmalıdır. Birden fazla erkek varsa her erkek için en az 1 metrekare alan gereklidir. Her erkeğe 3-4 dişi düşmelidir. Canlı ve dondurulmuş yemlerle kondisyon kazandırılabilir. Yumurtladıklarında dişi kabuğun etrafını korurken, erkek tüm bölgeyi korur. Erkek bölgesine giren her şeye karşı saldırgan olur. Yumurtalar (60’a varan) 3 gün içinde çıkar, 10 gün içinde serbest yüzüşe geçerler. Serbest yüzüşe geçtiklerinde artemia ve mikro kurt kabul edecek kadar büyük olurlar. Sağ kalma oranını arttırmak için yavrular ayrı tanka ayrılabilir. Genellikle ebeveynler yavruları yemese de, kolonideki diğer balıklar yiyebilir. Yavrular diğer pek çok kabukçul türü gibi ebeveynlerinin korumasından erken çıkarlar.

Sıcaklık: 24°C – 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 7 cm, Dişiler 5 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 40 litre (bir çift için), koloni için daha büyük bir tank gerekir.

Su Sertliği: 8 – 25 °dH (Orta – Çok sert)

pH: 7.5 – 9.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Akvaryuma fazla sayıda boş salyangoz kabukları eklenmelidir, büyük açık kumluk alanlarda bulunmalıdır. Kazmayı sevdiklerinden en az 5 cm derinlikte kum kullanılmalıdır. Su sert ve alkali olmalıdır. Kabuğunun etrafındaki küçük bölgeyi şiddetle savunan bölgeci bir türdür. Akvaryumun başka bölgelerini kullanan türlerle birlikte beslenebilir. Brichardi gibi küçük kayalık sakinleri veya Julidochromis gibi küçük türler ve Cyprichromis gibi açık su türleri uygun tank arkadaşlarıdır. Desenleri diğer türlerden farklı olmasına rağmen, benzer N. hecqui ve Lamprologus kungweensis gibi türlerden sırt ve anal yüzgeçlerindeki turuncu kenarla ayırt edilebilir.

Paylaş