Çeviren: Gülay Baran

Sıcak iklimlerde nano resifimizin sıcaklığını kontrol altında tutmak zor olabilir. Bir nanoyu soğutma ihtiyacını doğuran en sık rastlanan etmenler, yoğun ışıklandırmadan ya da odanın kendi ısısından kaynaklanan sıcaklık artışıdır. Bir nano resifi soğutmak için iki güvenilir yöntem vardır. En iyi yol bir mikro soğutucu kullanmaktır. Bu, suyu 5-10 derece soğutabilen ve bunun için ısı değişimini kullanan yeni bir üründür. Akvaryumunuzda asılı arka filtrenin üzerine ya da tankınızın veya sumpınızdaki bir bölmeye doğrudan bağlanır. Fiyatları 150 dolar civarında ve biraz pahalıdır fakat sıradan bir akvaryum soğutucusundan daha ucuzdur.

Bir diğer seçenek ise küçük bir fan kullanmaktır. Fan, bir nano resifi soğutmak için 15 dolar civarında daha ucuz bir yöntemdir. Fanı üflenen havanın tankın yüzeyine dağılmasını sağlayacak şekilde konumlandırırsanız, su sıcaklığının 3-5 derece azaldığını görürsünüz. Bu yöntemin fazla miktarda buharlaşmaya neden olacağını ve buharlaşan bu suyu tamamlamanız gerektiğini unutmayın.

Sıcaklık eğer ışıklarınızdan ötürü artıyorsa, kapağa hava üfleyecek bir fan monte edebilirsiniz böylece sıcak hava dışarı itilmiş olur. Fanın karşısında havanın çıkması/girmesi için bir delik daha bıraktığınızdan emin olun. Yeterli büyüklükte bir fana sahip olursanız, nanonuza ısı transferi tamamıyla kesilecektir.

Kaynak: www.nano-reef.com

Paylaş