Latince Adı: Moenkhausia sanctaefilomenae

Coğrafik Kökeni: Brezilya, Paraguay ve Arjantin.

Yaşam Alanı: Çoğunlukla bataklıklar ve berrak su nehirlerinde yaşamaktadır. Bulanık suların aksine genellikle buralarda yoğun bitki yetişir. Eichhornia ve Salvinia gibi su üstü bitkileri sık görülür.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. İyi kondisyon ve renkler için kuru granül ve pul yemle birlikte kan kurdu, su piresi ve artemia gibi küçük canlı ve dondurulmuş yemler düzenli olarak verilmelidir. Bazı bitkisel yemler de diyete dahil edilmelidir. Ispanak yaprakları veya kaliteli yosun bazlı pul yemler verilebilir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta – Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı kolay değilidr. Erişkin balıklarda, dişi nispeten daha iri yuvarlak yapılı; erkek daha ince yapılıdır.

Üreme: Düşük pH’lı yumuşak suda, sayısı 2000’i bulan yumurta dökerler. Yumurtlamadan hemen sonra balıklar ayrılmalıdır. Yavrular 2-3 gün içinde serbest yüzer hale gelirler. Yumurtlama işleminden sonra, erişkin balıklar akvaryumdan çıkarılmalıdır.

Sıcaklık: 22°C – 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 80 litre

Su Sertliği: 3 – 20 °dH (Çok yumuşak – Sert)

pH: 6.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Başlangıç için ugun bir türdür.Tüm tetra grubunda olduğu gibi en az altılı gruplar halinde bakılmalıdır. Sürü şeklinde beslendiklerinde ortama çok rahat alışabilen balıklardır. Yumuşak, temiz suda ve koyu renkli kumda renklerini çok güzel gösterirler. Barışçıl bir karma akvaryum balığıdır.

Paylaş