Metriaclima Fainzilberi türü ilk kez 1976 yılında Dr. Wolfgang STAECK* tarafından tanımlanmıştır. O zamanlarda bu türün adı Pseudotropheus fainzilberi olarak geçmekteydi.”Pseudotropheus” 1970’li yıllarda Mbuna lara verilen ortak addı, ama günümüzde birçok araştırmalar sonucu Mbunaların türleri çeşitlendirildiler. Şuan Fainzilberiler iki ortak tür adı altında geçmekte ,”Metriaclima” ve “Maylandia” olarak, hangi türe ait olduğu konusunda halen bir kesinlik yoktur. Ben Maylandia demeyi tercih ediyorum, en azından kulağa daha hoş geliyor =). Bu tartışmada halen sürmektedir. Şuan bilinen 25 varyetesi vardır;

1- Charo

2- Chitimba Bay

3- Chiwindi

4- Hai Reef

5- Higga Reef

6- Ikombe

7- Kirindo

8- Lupingo

9- Luili

10- Londo

11- Lundo Island

12- Lumbaulo

13- Lundu

14- Lupingu

15- Lutara Reef

16- Magunga

17- Makonde

18- Manda

19- Mara Rock

20- Matema

21- Ngkuyo Island

22- Njambe

23- Pombo Rock

24- Undu Reef

25- Ungi

Bu türlerin tek bir ortak özellikleri vardır; İri ırk olarak bilinmeleri. İri ırktan kasıt 15-20 cm e kadar ulaşan boylarıdır. Normalde doğal
ortamlarında bu türler maksimum 14-15 cm e kadar ulaşabilirken, akvaryum ortamlarında bakıldığında boyları 20 cm e kadar ulaşmaktadır. Bununda nedeni bellidir, doğada artemia ve yosunlarla beslenmektedirler ama biz hobiciler yeri geldiğinde kendimizden daha çok özen gösteririz balıklarımıza. Bu yüzden diyetlerine uygun çeşitli yemlerle besleriz ve uygun ortamı sağlamaya çalışırız. Bir Fainzilberi türü için uygun ortam şu şekilde olmalıdır;

En az net hacim olarak 400 litre bir tank, bol kayalık alanlar ve bitkisel ağırlıklı bir diyet. Tek tür olarak beslenebilirler. Kendi türlerine karşı oldukça agrasif balıklardır. Fakat tanka başka bir koloni daha bulunduğunda bu agresifliklerini diğer erkeklere sergilerler. Bu şekilde dişilere karşı çok fazla agrasiflik sergilemezler. Erkek ve dişi oranına dikkat etmek lazımdır. Eğer erkek dişi oranı sağlıklı bir oran değilse erkekler ve dişiler arasında ölümle sonuçlanan kavgalar yaşanabilir. Tavsiye edilen oran 1 erkek 4 dişidir. Eğer tankınız yeterli hacime sahip ise birkaç koloni daha ekleyebilirsiniz tankınıza. O zaman kendi türlerine karşı agrasiflikleri azalacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta bir Fainzilberi “Makonde” erkeği vardır.

Erkeklerin genelde vucut yapılarında siyah bantlar vardır ve ağızlarından vucut altlarına uzanan sarılıkları vardır. Bu her türde farklılık göstermektedir ama genel olarak her türde bu sarılık bulunmaktadır.

1- Normal Dişiler
Bu dişiler genelde kahverengi bir renktedir.
2- OB Dişiler
Öncelikle OB nin ne demek olduğundan başlayalım. OB (Orange Blotch) yani Turuncu Lekeler anlamına gelmektedir. O.B nin renkleri turuncu renkteki bedenlerinin üstüne kahverengi ya da siyah lekelerden oluşur. Bu tür renkte olan erkek ve dişiler nadir tür olarak bilinirler. Bunları bulması oldukça zordur. Neden bu şekilde renkleri diye soranlar olabilir, OB dişi ya da erkeklerin bu renkte olma sebepleri kamufılaj amaçlıdır. Yani Malawi gölündeki balıkçıl kuşlara karşı renkleri bu şekildedir. Kıyı kesimlerde bulunan OB dişi ve erkekler balıkçıl kuşlara karşı suya vuran ışığın kırılması üzere, bu renklere sahip oldukları için çok fazla belli olmazlar.

 
*Dr. Wolfgang STAECK kimdir?
Wolfgang STAECK Berlin Üniversitesi’nin biyoloji bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra araştırma görevlisi olarak Technical University of Berlin de çalıştı ve doktorasını da aynı üniversitede yaptı.

Başlıca ilgi alanı Cichlid lerin davranışları üzerinedir. Bu yüzden yıllardır değişik cichlid türlerini yakalayıp akvaryumdaki davranış ve yapılarını incelemiştir. Dr. Wolfgang STAECK bu hobinin gelişmesinde ve yayılmasında oldukça etkili rolü vardır. Almanya’da birçok dergide yazıları ve makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca kendi yazmış olduğu cichlidler üzerine kitapları da vardır. Kitapları ve makaleleri birçok dile çevirilip, birçok hobiciye ulaşmıştır.

1970’li yıllardan itibaren sürekli Afrika’ya araştırma amaçlı gezileri vardır. Aynı zamanda Orta ve Güney Amerika’ya da seyahatları çok fazladır. Bu seyahatlar sırasında birçok yeni cichlid türünü keşfetmiş ve yaşama ortamlarıyla birlikte belgeleyip tüm dünyaya kanıtlamıştır. Metriaclima Fainzilberi türü de ilk kez 1976 yılında Dr. Wolfgang STAECK tarafından tanımlanmıştır.

Çeviren: Gürkan Avşar

Kaynaklar: http://www.cichlidae.com/author.php?id=196

http://www.malawi-dream.info/Maylandia_fainzilberi.htm

http://aquaworld.netfirms.com/Cichlidae/Pseudotropheus_fainzilberi.htm

Paylaş