Latince Adı: Laetacara fulvipinnis

Coğrafik Kökeni: Kuzey ve orta Río Orinoco, Rio Casiquiare ve kuzey ve orta Rio Negro (Venezuella ve Brezilya).

Yaşam Alanı: Temiz, yumuşak, asidik, çay rengindeki siyah sular, yaprak döküntüsü veya su altında kalmış bitki örtüsünün bulunduğu alanlardan toplanırlar. Dere veya diğer küçük nehir kollarının kıyıları boyunca çok sığ (10-50 cm) sularda yaşarlar. Apistogramma uaupesi, Mesonauta insignis, Heros severus gibi türlerle aynı bölgede yaşar.

Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul. Doğada muhtemelen yosun, tortu, küçük böcekler, solucanlar, kabuklular ve diğer zooplanktonlarla beslenmektedir. Akvaryumda kolayca beslenebilirler ama iyi bir form ve renk için pul ve granül yemin yanında düzenli olarak kan kurdu, su piresi ve artemia gibi canlı yemler de verilmelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban – Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere göre daha çok büyürler ve sırt, anal ve kuyruk yüzgeçleri daha geniştir. Her iki cinsiyette de başın aşağısında, solungaç kapağında ve vücudun ön kısmında kırmızı renklenme oluşabilir ama Dorsigera’da olduğu kadar yoğun değildir.

Üreme: Bitki yaprağı gibi sert yüzeylere yumurta bırakırlar, dişi ve erkek yumurtaları birlikte korur. Kuluçka üç gün civarında sürer ve yavrular bir hafta sonra serbest yüzüşe geçerler.

Sıcaklık: 20°C – 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 8 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 70 litre (bir çift için)

Su Sertliği: Çok Yumuşak – Sert

pH: 4.0 – 7.0

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Resmi açıklama yayınlanmadan önce bu tür L. sp. ‘orangeflossen’ (orange fins) olarak biliniyordu. Sınıflandırılması yapılmış son Laetacara türlerinden biridir. Fulvipinnis, latince koyu sarı (fulvus) ve dorsal yüzgeç (pinna) kelimelerinden üretilmiştir.

Paylaş