1 mayıs 2014 tarihinde HAYTAP İmdat telefonuna gelen bir ihbar ile Konya Ereğli Acıkuyu ve Yenice köylerinde sahipli sahipsiz tüm köpeklerin tüfeklerle vurularak öldürüldükleri bildirilip yardım talep edilmiştir.

HAYTAP Konya temsilci Selma Turan ile telefonda görüşülüp konu kendisine aktarılmıştır  ve Selma hanım söz konusu köye gitmiştir.

Köylülerden alınan bilgiye göre ilçe tarım ve Konya Ereğlisi ekipleri köylülere, köyde kuduz olduğunu , köpekleri aşılayacaklarını söyleyip sahipli sahipsiz tüm hayvanları uyuşturucu tüfeklerle vurmaya başlamışlar, kıvranarak can veren köpeklerden ölmeyenleri de ateşli silahlarla vurmuş olduklarını öğrenmiştir. Görüşülen köylülerden biri kendi köpeğinin ölmediğini ekiplerin köpeği canlıyken alıp ölü ve yarı canlı köpeklerin arasına atıp götürüldüğünü söylemiştir.
Hayvanların köyün hemen dışında bir araziye gömüldüğü bilgisine ulaşmıştır.  Söz konusu araziye giden Haytap temsilcimiz, yeni kazılıp üstü kapatıldığı belli bir toprak alan ve kepçeyle kazılmış ve içinde 3 tane ölü köpek olan üstü açık olarak bırakılmış bir çukur tespit etmiştir.

Alanın etrafında uyarıcı bir tabela, yazı ya da çevrenin telle çitle vs ile çevrilmemiş olduğunu gözlemlenmiştir. Bölgede inceleme yapan temsilcimiz toprak altından inleme sesi duyup toprağın kıpırdadığını görünce toprağı kazmaya başlamıştır, kendi – çabaları yeterli gelmeyince alana kepçe çağırmış ve kepçe ile kazdırmaya başlamıştır. Kepçe alanı kazdığın’da toplu köpek mezarı bulunmuş onlarca hayvanın kanlı bedenine ulaşılmıştır. Hayvanların bir kısmının ateşli silahla vurulduğu tespit edilmiştir. Hayvanların bazılarının tasmalı köpekler olduğu tespit edilmiştir. Bölgeye jandarma çağrılmış ve tutanak tutulmuştur.

Yüksek Makamlarınızdan;

Daha başka katliamların yapılmaması için acilen sorumluların bulunmasını ve katliamın durdurulmasını olayla ilgili soruşturma açılmasını; 2014 yılında ‘ kuduz ‘ gerekçesini öne sürerek katliam yapan tüm sorumluların tespit edilmesini, kuduz gerekçesi ile hayvanları öldüren kurum ve kişilerin hayvanlara tahlil yaptırıp yaptırmadığını, yaptırdıysa ve sonuçlar pozitif ise neden bölgede karantina uygulaması yapmadıklarının, karantina uygulaması yapmayıp tüm hayvanları aşılı ve karneli olanları bile canlı canlı neden gömdüklerinin, sorgulanmasını ve kişilerin haklarında işlem yapılmasını,

Ayrıca;

Kuduza karşı önem alınmasını hükme bağlamış olan yasa ile, belirtilen hüküm ve görevlerin yerine getirilmesinde görev ihmali bulunan komisyon üyeleri hakkında ‘ görevi ihmalden soruşturma açılmasını, işlem yapılmasını, 5199 sayılı yasa gereği Aşılama kısırlaştırma kayıt ve kontrol yapmayan Konya Ereğli belediyesi veteriner hizmetleri birimi ve sorumluları hakkında soruşturma açılmasını, işlem yapılmasını, Orman su işleri bölge müdürlüğünün tüm bu görevini yapmayan kurumları denetlememesi ve böylesine bir katliama göz yumması sebebiyle soruşturma açılmasını, işlem yapılmasını,

Bölge il tarım müdürlüğü hakkında görevi ihmal , görevi kötüye kullanma, halk sağlığını tehditten haklarında soruşturma açılmasını, işlem yapılmasını
Bölgede gerek hayvan sağlığı gerek halk sağlığı için ÇAĞA UYGUN koruma önlemlerinin alınmasını, bölgede çalışma başlatılmasını, söz konusu belediyede kimsesiz sokak hayvanları için aşılama kısırlaştırma kayıt sistemimin çalışmasının sağlanmasını, sahipli hayvanların kayıt altına alınıp sağlık ve refahlarının kontrol edilmesini,

Bu yıl bölgede ilgili kurumların hangi tarihlerde hangi bölgelerde kaç tane hayvana KUDUZ aşısı yaptığının kayıtlarının incelenmesini ve bu bilgilerin bizimle paylaşılmasını, sorularımıza yanıt verilmesini ve yapılacak çalışmalarla ilgili tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz.

Gereğinin yapılması için bu gün tarafımızdan çekilen toplu köpek mezarı fotoğraflarını ve sahipli köpeklerin aşı karnelerini ekte tarafınıza sunuyoruz.

Saygılarımızla
Ad Soyad:
Tc No:
Tel:

Gönderilecek Adresler:
konya@ormansu.gov.tr ,bilgi@eregli.bel.tr,konya@icisleri.gov.tr,

 

 

 

 

 

 

Paylaş