Latince Adı: Hippocampus zosterae
Coğrafik Kökeni: Bermuda, Güney Florida (ABD), Bahamalar ve Meksika Körfezi’nin tamamı.
Yaşam Alanı: Kıyı bölgelerindeki deniz yosunları arasında yaşarlar.
Beslenme Biçimi: Etçil. Mikropredatördür, canlı yem dışındaki diğer yemleri kabul etmezler. Yumurtadan yeni çıkarılmış artemia, kopepodlar ve mysisler yavru ve yetişkinler için uygundur.
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Her Seviyede


Üreme: Esaret altında üretilebilir. Erkek kuyruğunun altında bulunan kesede dişinin bıraktığı yumurtaları taşır, yavrular doğana kadar kesenin içinde gelişirler. Erkek yaklaşık 10-14 gün içinde kesesinden 10-30 civarı yavru salacaktır, yavrular doğumdan itibaren artemia yiyebilirler. Yavrular ilk doğduklarında iyi gelişmiş olurlar ve kavrayıcı kuyruklarını kullanabilirler. Yavrulara her gün bol miktarda artemia verildiği zaman çok hızlı gelişirler, sadece 17 günde boyutları iki katına çıkar ve 3 ay sonra çiftleşmek için hazır olurlar. Yavrular doğduktan sonra ebeveynler tanktan çıkarılabilir veya yavrular büyütme tankına ayrılabilir.
Işık: Normal
Sıcaklık: 22°C – 25°C
Tuzluluk: 1.019 – 1.025
En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 45 litre
Su Sertliği: Orta – Sert
Reef Uyumu: Uyumsuz
pH: 8.1 – 8.4
Zorluk Seviyesi: 4
Genel Yorum: Zosterae çok küçük bir denizatıdır. Bakımı zordur ama hiç bitmeyen bir büyüleyiciliği vardır. Renkleri genellikle siyah, kahverengi, gri, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı arasında değişmektedir. Tek tür olarak ve 4 veya daha fazla balıktan oluşan gruplar halinde beslenmesi daha iyi olacaktır. Canlı kaya ve canlı kumda denizatına karşı agresif olabilecek ısırgan canlılar olabileceği için kullanılmamalıdır. Yemlere dikkatini verebilmesi için küçük akvaryumda beslenmelidir. Sadece canlı yemleri kabul ettiği için beslenmesi zor bir türdür. Bu türün en büyük dezavantajı 12 ila 18 ay arasında değişen kısa bir ömrünün olmasıdır.