feyza_algan_iddianame001

Hürriyet gazetesinde Güzin Abla lakabıyla yazan Feyza Algan’a Şişli Savcılığı tarafından ceza kanunun hakarete ilişkin maddelerinden dolayı altı aydan iki yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bir zamanlar Hürriyet gazetesinde yazı yazan saygıdeğer Güzin Abla adlı gazetecinin  kızı olarak kendisine aynı köşede yazma izni  verilen  Feyza Algan , HAYTAP başkanına hayvan kaçakçıları ile işbirliği yapıyor demesi nedeniyle savcılıkça düzenlenen iddianame mahkemece kabul edildi.

Bilindiği üzere Feyza Algan ağırlıklı olarak gazetesindeki köşesinde insanların cinsel sorunları , evlilik ve genç kızlık çağına girdikleri problemler ,  ihanetler  ve  hayvanlar üzerine yazılar yazarak “gazetecilik” yapan bir köşe yazarı.

Üsküdar 3 sulh Ceza mahkemesi ise 2009/1469 E sayılı karar ile Feyza Algan’In internet ortamında yapmış olduğu hakareti sabit görerek mahkum etti , ancak yeni çıkan yasa nedeniyle cezasının infazını önümüzdeki üç yıl boyunca başka bir suç işlememesi koşuluyla kovuşturma ertelendi.

Bu süreç içerisinde başka internet yoluyla benzer bir suç işlenmesi halinde bu mahkemeden verilen karar nedeniyle cezasının infazı söz konusu olacak.

Savcılık dosyada  internet üzerinden sanığın yaptığı hakaretleri ve ifadeleri delil olarak dayandı , Mahkeme ise duruşmalarda aksi yöndeki tanık ifadelerini yazılı belge karşısında değerlendirmeye almadı

Paylaş