Latince Adı: Gymnothorax tile

Coğrafik Kökeni: Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Havai ve Filipinler.

Yaşam Alanı: Nehir ağızları ve haliçler. Genellikle çamurlu nehir ağızlarında bulunur ve nehirlerde 1-10 m arasındaki derinliklerde bulunabilirler.

Beslenme Biçimi: Etçil, başlangıçta sadece canlı yemleri kabul edebilirler ama genellikle daha sonra dondurulmuş yemleri de yiyeceklerdir. Genellikle akvaryum ortamında zor yem alır fakat temel ihtiyaçları karşılandığı takdirde aslında çok zor değildir. Karidesler, küçük balıklar, solucanlar ve midye gibi besinleri tercih ederler. Kuru yemleri nadiren kabul ederler.

Davranış Biçimi: Agresif, küçük balıkları avlayacaktır.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Bilinmiyor.

Üreme: Henüz akvaryum ortamında üretilmemiştir. Acısularda ve denizlerde yaşarlar ama üremek için tatlı sulara göç ederler.

Sıcaklık: 23°C – 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 60 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre

Su Sertliği: 8 – 30 °dH (Orta – Çok Sert)

pH: 7.0 – 9.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Genellikle tatlısu türü olarak satılır ama tüm mürenler denizlerden yakalanır. Suya deniz tuzu ilave edilerek deniz akvaryumu koşulları sağlanmalıdır. G. tile özellikle gençken tatlı suda yaşayabilir fakat acı ve tuzlu sularda daha iyi büyüyeceklerdir. Tuzlu suda beslenmesi beslenme sorunlarını önleyecektir ve kesinlikle hayatta kalma oranını artıracaktır. Büyüdükçe tuz seviyesi artırılmalıdır olgunlaştığı zaman doğadaki gibi tuzlu suda yaşamalıdır, doğada sadece üreme mevsiminde acı sulara hareket ettiği düşünülmektedir. Karakteristik beyaz noktalı deseni nedeniyle genellikle ‘kar tanesi yılanbalığı’ olarak satılmaktadır. Bazı örneklerin renk ve desenlerinde farklılıklar olabilir. Tank bakımı yapılırken veya balık hareket ederken çok dikkatli olunmalıdır. Ağızları iğne gibi dişlerle doludur ve kuvvetli bir şekilde ısırırlar. Bu türün beslendiği akvaryuma bakır bazlı ilaçlar eklenmemelidir, bu tür ilaçlara karşı hassastır ve balığı öldürebilir. Tabanı kazdıkları için tabanda ince taneli yumuşak kum kullanılmalıdır. Keskin kenarlı çakıllar derisine zarar verebileceği için kullanılmamalıdır. Bol saklanma alanı sağlanmalıdır. Uzun plastik borular ve benzeri şeyler saklanmaları için uygundur. Loş ışıkta daha sık görülürler, kendilerini daha güvende hissetmeleri için güçlü ışıklardan kaçınılmalıdır. Doğada genellikle balıklarla beslenen bir türdür ama büyük balıklara zarar vermezler. Boyutları göz önüne alındığında tank arkadaşları dikkatli seçilmelidir. Datnioides, Scatophagus ve Toxotes gibi büyük boyutlu acı su balıkları uygun tank arkadaşlarıdır. Tek tür beslendiği zaman daha huzurlu olacaklardır. Büyük tankta beslenen bir grup etkileyici bir manzara ortaya çıkaracaktır. Zıplayabilirler, akvaryumun üstü tamamen kapalı olmalıdır, kafasının sığacağı her delik ve aralıktan geçebilir.

Paylaş