Geophagus daemon (Heckel, 1840)

Dağılım:

Bu tür, Brezilya’da Rio Negro’dan gelir. Bulunduğu diğer yerler; Rio Inirida, Laguno Cerro Mavecure, Rio Guarrojo ve Kolombiya’da Rio Viachada. S. Daemon örneğin, aynı zamanda Venezuela’da Orinoco bölgesindedir. Rio Guariquito ve Caqo Quiribana.

Yaşam Alanı:

S. daemon yavaş akan, kum veya çamur dipli sakin, siyah suları tercih ederler.

Genellikle kıyıya yakın sığ alanlarda bulunur, aynı zamanda derin sularda da bulunabilir.

Türün yaşadığı habitatların maalesef az alan tanımlaması vardır.

Tanımlama:

Akvaryum ortamında bile en fazla 30 cm büyür.

Bu türün genç bireylerinde bile yan taraflarında 3 nokta vardır. Noktaların ikisi vücudundadır sonraki kuyruğun üst kenarında parlak bir halka tarafından çevrilidir.

Agresif bireylerde çok fazla nokta vardır.

Vücudun temel rengi zeytin yeşilidir.

Karın, anal yüzgeç ve kuyruk alt yarısı kırmızımsı veya turuncudur.

Genç balık yeşilimsidir ve yan taraflarında mavi nokta sıraları vardır.

Sırt yüzgeci mavidir ve yüzgecin yumuşak kısmında kırmızı noktalar vardır.

Yetişkin erkeklerde sırt yüzgecinin arkasında parlak kırmızı, uzun yüzgeç ışınları vardır.

Cinsiyet Ayrımı:

Dişiler 30 cm olabilir erkekler biraz daha küçük kalabilir, cinsiyetleri boyutu dışında zor ayrılır.

Erkeklerin sırt yüzgecinin arkasında uzantılar olur ama bu da cinsiyet ayrımı için güvenilir değildir.

Üreme:

Yumurtaların çıkması için yüksek ölçüde asidik su gereklidir. pH 4.5 aşağısı nadir değildir. Yükseklik sıcaklık aynı zaman düzenli bir şekilde yumurtlamasını sağlar; 28-30ºC.

Ebeveynlerin yumurtlama hazırlığı kum tepeciklerini kazmalarıyla başlar. Yumurtalar çukura koyulur ve üzeri 5 cm kumla örtülür.

Yaklaşık 75 saat sonra kumu kazarlar ve yumurtaları temizlerler.

Bu türün üretimi kolay değildir. Akvaryum temizliği çok iyi yapılmalıdır, kirlilik kum altında gömülü larvalara zarar verir.

Serbest yüzüşe geçen yavrular kötü su kalitesine karşı çok duyarlıdır. Her 3-4 gün bir kısmi su değişimi yapılması önerilir. Yavrular artemiayı kabul edecektir.

Bakımı:

Bu tür 26 derecenin altındaki sıcaklıklarda tutulmamalıdır ılık suyu severler. Bu türün sağlıklı kalması için yumuşak (<8 DGH) ve asidik (pH 4.5 ile 6.5) su gereklidir. Eğer bu parametreler uzun zaman boyunca yanlışsa balık rengini kaybedecek ve farklı deri enfeksiyonlarına yakalanacaktır. Dengeli ve vitamin açısından zengin bir diyet çok önemlidir. Bu tür gruplar halinde beslenmelidir. Büyük boyutlara ulaştıklarından akvaryum 500 litreden fazla olmalıdır. Etkili bir filtreleme sistemi kullanılmalıdır, bu balıklar sakin suları tercih ettikleri için çok fazla akıntı olmamalıdır. S. daemon diğer türler gibi yiyecek aramak için ince kuma ihtiyacı vardır. Büyük boyutlu olmasına rağmen strese karşı dirençsizdir ve tanklarında saldırgan balıklar olmamalıdır. pH: 4.5 – 6
dH: 5 – 10

Sıcaklık: 26-30ºC

Paylaş