Birçok hobici için, erkek flowerhorn dişi flowerhorna göre daha çok tercih edilir çünkü; farklı karakterlere ve davranışlara sahiptirler. Örneğin, erkeklerin daha büyük hörgücü vardır. Çin’de bu hörgüçlerin iyi şans getirdiğine inanılır. Bundan başka, erkekler daha çekicidir. Erkeklerin daha canlı renkleri ve daha geniş vücutları vardır. Dişiler ise daha küçük ve çok daha az çekicidirler. Buna rağmen eğer balığınızdan yavru almak istiyorsanız dişi beslemek zorundasınız.

Eğer Flowerhornlarınızın cinsiyetini gerçekten istiyorsanız, hobiciler 4–6 aylık Flowerhorn almanızı önerir. Bu cinsiyetlerine karar verebilmek için yeterli bir yaştır. Aşağıda herhangi bir yaşta cinsiyetlerini öğrenmek için birkaç metot vardır.

2 Aylık (1mm ile 30mm arasında)

Karakteristiği: Gençlere özgü davranışlar sergilenir. Renklerinde ve vücudunda göze çarpan özellikleri yoktur.

Cinsiyet Belirleme Metodu: Bu yaşta bilinen bir metot yoktur. Gözlemler aynı gruptan balıklardan daha büyük olanların erkek olduğu yanındadır.

2–5 Aylık(30mm – 150mm)

Karakteristiği: Renkleri ve vücutları daha göz alıcı ve çekici olmaya başlar.

Cinsiyet Belirleme Metodu: Diğerlerinden farklı olarak sırt yüzgecinde siyah çizgi olanlar dişidir. Buna rağmen bu yöntem güvenilir değildir. Bu şekilde erkeklerde mevcuttur.

Gözlemler anüs-vent yöntemine göre dişilerde bu kontrolde ‘’U’’ şekli erkeklerde ise ‘’V’’ şekli olduğunu göstermektedir. Karını yavaşça sıkarak daha kolay görülebilir.
Erkek Flowerhornlar daha geniş ve büyük

5­ aylık ve sonrası(150mm-600mm)

Karakteristiği: Flowerhornlar olgunlaşmaya başlarlar. Dişilerden farklı olarak çıkık kafa hörgüçleri görülür.

Cinsiyet Belirleme Metodu: Dişiler ortamda erkek olmasa bile yumurta dökmeye başlar.

Kaynak: http://www.flowerfish.com

Çeviren: Kurtuluş Seçkin

Paylaş