Latince Adı: Echidna nebulosa

Coğrafik Kökeni: Hint Pasifiği: Kızıldeniz ve Doğu Afrika’dan Sosyete Adaları’na kadar; kuzeyde Japonya’nın güneyi ve Hawaii Adaları, güneyde Lord Howe Adası; Mikronezya boyunca. Orta Doğu Pasifik: Aşağı Kaliforniya’nın güneyi, Meksika ve Kosta Rika’dan Kolombiya’nın kuzeyine kadar. Ayrıca Güneydoğu Atlantik’te de bulunur.

Yaşam Alanı: Kaya ve mercanların arasında bulunur. Ayrıca sığ lagünlerde ve denize doğru giden resiflerde derinliği en az 10 metreyi bulan yerlerde de yaşarlar.

Beslenme Biçimi: Etçil. Doğadaki ana besinleri kabuklulardır, ağızlarına sığabilecek balıkları da yerler. Akvaryum ortamında dondurulmuş yemleri de kabul edebilirler. Isırığı acı verebileceği için elle beslenmemelidir.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif (küçük balıklar için tehlike olabilir.)

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Dişi ve erkek arasında fark edilir bir ayrım yoktur.

Üreme: Esaret altında henüz üretilememiştir. Diğer birçok müren gibi çift cinsiyetli olma ihtimali vardır.

Işık: Normal

Sıcaklık: 22°C – 27°C

Tuzluluk: 1.020 – 1.025

En Fazla Büyüdüğü Boy: 100 cm’ye kadar büyüdüğü rapor edilmiştir ama genellikle daha küçük kalırlar. Birçok örneğe 60-90 cm arasında rastlanmıştır.

En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre

Su Sertliği: Orta – Sert

Reef Uyumu: Dikkat edilmelidir. Karideslerin, salyangozların ve küçük balıkların çoğunu yiyerek suyu kirletebilirler.

pH: 8.1 – 8.4

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Snowflake Moray Eel, Snowflake Eel, Clouded Moray ya da Starry Moray olarak adlandırılır. Diğer müren türlerine göre daha çekici, küçük ve barışçıldır. Yuvasının dışında bulunmaya daha meyillidir ve gün içinde de dışarıda bulunabilir. Aynı boyda olmak kaydıyla aynı tankta birden fazla müren beslenebilir ama tank oldukça büyük olmalıdır ve saklanacak birçok alan bulunmalıdır. Kaçış ustasıdır, kuvvetli gövdesi sayesinde sağlam bir şekilde kapanmamış kapağı iterek açabilir ve sürünerek tankın dışına çıkabilir. Kolayca yutamayacağı balıklarla bir arada beslenebilir. Kabuklular dışında anemon ve mercan gibi bazı omurgasız canlılarla aynı tankta tutulabilir. Akvaryumda saklanabilecekleri bolca canlı kaya kullanılmalıdır.

Paylaş