Latince Adı: Channa marulius

Coğrafik Kökeni: Pakistan’dan Hindistan’a, Sri Lanka, Bangladeş, Nepal, Myanmar ve Tayland’tan Güney Çin’e, Laos ve Vietnam. Ayrıca ABD’nin Florida eyaletinin Broward ilçesinde işgalci bir popülasyon bulunmaktadır.

Yaşam Alanı: Büyük nehir kanallarında, karasal göllerde (denizden uzak), kanallarda ve bataklıklarda yaşama eğilimindedir. Su altı bitki örtüsünün bulunduğu alanlarda yaşarlar.

Beslenme Biçimi: Etçil. Doğada muhtemelen küçük balıklar, amfibiler ve böceklerle beslenmektedir ama esaret altnda canlı olmayan seçenekleri de kabul ettikleri çoğu kez gözlenmiştir. Bazı örneklerin kuru yemi bile kabul ettikleri görülmüştür (kuru yem başlıca diyet olarak kullanılmamalıdır). Yetişkinler şerit halindeki balık eti, bütün karides ve midye gibi besinleri kabul ederler. Yavrulara ise kankurdu, küçük toprak solucanı, doğranmış karides vb. yemler verilebilir. Dana yüreği veya tavuk gibi besinleri tam metabolize edemeyecekleri için bu tür besinler verilmemelidir, yağlanma ve hatta organ dejenerasyonuna neden olabilir. Canlı doğuran ve japon gibi balıklarda parazit taşıma riski olduğundan bu balıklarla beslenmemelidir.

Davranış Biçimi: Aşırı agresif. Yetişkin olmadan önce oldukça barışçıl olurlar, cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra agresif bir tutum sergilerler. Diğer türlere karşı daha fazla agresif olabilirler, ağzına sığan balıkları yemeye çalışabilir.

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif. Yetişkin olmadan önce oldukça barışçıl olurlar, cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra agresif bir tutum sergilerler.

Yüzme Seviyesi: Taban – Orta

Cinsiyet Ayrımı:

Üreme: Yapay havuzlarda/göletlerde üretimi yapılmıştır. Yuva inşa ederler ve sarımsı kırmızımsı yumurtalarını bu yuvaya bırakırlar. Sıcaklığa bağlı olarak yavrular 2-3 gün sonra yumurtadan çıkarlar.

Sıcaklık: 15°C – 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 180 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: Halka açık kurumlardaki akvaryumlara (hayvanat bahçesi vb.) veya oldukça büyük özel akvaryumlara uygundur (Min: 1500 – 2000 litre).

Su Sertliği: Çok Yumuşak – Çok Sert

pH: 6.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Labirentlilerden olmamasına rağmen havayı solumasına yardımcı organları vardır, bu organ sayesinde oksijenin az olduğu ortamlarda ve hatta bir süre boyunca su dışında hayatta kalabilir. Akvaryum ortamında sıklıkla su yüzeyine çıkarak hava yuttukları görülür. Bu tür için dekor çok önemli olmasa da, su yüzeyinde sarkan bitkiler veya dalların bulunması iyi olabilir. Kaçma kabiliyeti nedeniyle akvaryumun kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Nemli bir havaya ihtiyaç duyduklarından kapakla su yüzeyi arasında boşluk bulunmalıdır. Tek tür olarak beslenmesi daha uygun olacaktır. ABD’de istilacı bir tür konumundadır ve hatta ülkeye sokulması, tüketimi ve beslenmesi yasaktır.

Paylaş