OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Campine tavuğu – Campine

Campine Antwerp’in doğu kısmı ve Hollanda’nın Kuzey Brabant kazasının bir kısmını kapsayan Belçika’nın Campine bölgesi kökenlidir.

Bir Hollanda türü olarak ifade edilmekle birlikte Amerikan Tarım Komisyoncusu’nun 1866 raporunda türden söz edilmektedir. Görünüşünden Campine’in kökelerinin çoğunu Brakel ile paylaştığı oldukça aşikârdır.

Görünüm ve Mizaç

Yaklaşık bir yüzyıl önce İngiliz yetiştiriciler Campine’I “hen feathering” (Tavuk tipi tüylenme) olarak bilinen karaktere göre seçici yetiştirmeyle üreterek türleri tamamen ayrıştırmaya karar verdiler. Bu yavru horozların geniş, kıvrık orak şekilli tüyler, gür boyun ve üst tüyleri gibi alışılagelmiş erkek ayırt edici özelliklerini türetmeyi başaramaması ve tavuksu bir görünüşe sahip olması anlamına gelmektedir.

Erkek Brakele bakarsanız kuşun sırtını kaplayan çok sayıda beyaz ya da altın rengi sırt tüyü görürsünüz. Capmine’de ise çizgili renk daha kısa olan kuyruğu da içine alacak şekilde arkaya doğru uzanır. Çizgiler eşit kalınlıkta değil, siyahlar onları ayıran beyaz ya da altın renklilerin 3 katı büyüklükte olmalıdır. Normalde siyah çizgiyle kaplı net renkte arka planlı ve gümüş ya da altın renktedirler. Bir campine seçerken erkekte arka tüylerde belirgin eksikliğe, koyu kahverengi gözlere, orta büyüklükte beyaz kulak memelerine ve mavi bacaklara bakın. Canlılığını yıllarca koruyor gözükse de Campinelerde “hen feathering” sıklıkla üreme problemlerine yol açmaktadır. Campineler iyi beyaz yumurta yumurtlar, iyi yem arar, hızlı olgunlaşır ve erken tüylenir. Tüm hafif siklet Avrupa türleri gibi çok boş alan verilmesinin iyi olacağı aktif kuşlardır. Çoğu eski saf türler gibi ticari melez kuşların sahneye çıkmasıyla çiftçilerin favorilerinden olmaktan uzaklaşmıştır.

Akılda tutulması gerekenler

Campine belirli bir sorun çıkarmamalıdır ancak arkadaş canlısı bir kuş da değildir. Evcil hayvan olmaktan çok dışarıda doğal bir tavuk gibi davranması çok daha iyidir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Belçika Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta Altın

Gümüş

Hayır 150-200 PCGBAvrupa
Ağırlık
Dev
Horoz 2,70 kg
Tavuk 2,25 kg
Cüce
Horoz 680 gr.
Tavuk 570 gr.