Latince Adı: Cambarellus patzcuarensis

Coğrafik Kökeni: Meksika, Patzcuaro Gölü.

Yaşam Alanı:

Beslenme Biçimi: Omnivordur, leş yiyici ve tortu içindeki organizmalarla beslenir. Akvaryum ortamında verilen birçok yemi yerler.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif, özellikle erkekler birbirine karşı agresif olur.

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkekten biraz daha büyüktür, erkeklerin kıskaçları daha büyük olur. Erkeklerin kıskaçları daha ince, dişi daha geniştir.

Üreme: 4 aylıkken erken boyda üreme başlar. Kur yaptıktan sonra çiftleşen kerevitlerin yumurtaları yaklaşık 50 tane ve koyu yeşil renkte olur. Dişi yumurtaları karnına yakın bir bölgede taşır. Yumurtaların çıkması 30 günü bulur. Üremeleri yavru kerevitlerin hassas olduğu için bazen zor olabilmektedir. Üremeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekmektedir. Yavruları artemia veya kendi boyuna uygun yemlerle besleyebilirsiniz.

Sıcaklık: 20°C – 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkek 3 cm/ Dişi 4 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 40 litre

Su Sertliği: Orta – Sert

pH: 6.7 – 8.5

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Turuncu tonları çeşitlilik gösterebilmektedir. Desenleri lekeli veya çizgili olabilir. Turuncu rengi vahşi doğada nadir olarak bulunmaktadır, turuncu rengiyle avcılar tarafından kolayca fark edilebilir. Diğer Cambarellus türleri olan montezumae, puer, shufeldtti, vb gibi türlerle çiftleşme riski olduğundan aynı tankta bulunmamalıdır. Saklanacakları mağara türü alanlar ve dipte kuru yaprak bulunmalıdır. Grup halinde beslenirlerse bol saklanma alanı gerekir. Yeterli boşluk ve saklanma yeri olmadığı zaman, gençler deri değiştirme sırasında çoğunlukla birbirlerinden parça koparacaklardır.

İlgili Makale:
Meksika Cüce Portakal Kereviti (Cambarellus patzcuarensis)

Paylaş