Latince Adı: Asolene pulchella

Coğrafik Kökeni: Uruguay, Arjantin

Yaşam Alanı: Yavaş akan hafif derince sular

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı kesin olarak anlaşılamamıştır ancak elma salyangozları gibi dişi ve erkek bireyler ayrı ayrıdır.

Üreme: İyi bir besleme sonucunda bitkili bir tankta yumurtlarlar. Tankın bitkiden mahrum olması onları üremeden uzaklaştırır. Çiftleşme birkaç saat boyunca devam eder. Dişi çiftleşmeden birkaç gün sonra, genellikle gece vakti, yapışkan yumurtaları stem bitkilerin üzerine bırakır. Yumurtaların sayısı 15-20 arasında değişir. Diğer elma salyangozlarının yumurtaları yeme ihtimali unutulmamalıdır. Yumurtalar saydamdır ve 26 derecelik bir sıcaklıkta 12-14 gün arası açılırlar. Yavrular çıktıktan sonra onların çiğneyebileceği yumuşak yiyeceklerle(spirulina,bezelye vb.) beslenmelidir. Yavrular çok obur olduklarından sık sık beslenmelidir.

Sıcaklık: 19°C – 30°C (ideali 24 derece)

En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 20 litre

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 6.5 – 7.5

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Kabuğu diğer elma salyangozlarından daha serttir. Diğer elma salyangozlarından daha yavaş hareket ederler. Hem akciğeri hem de solungaçları vardır. Sifon denilen organını suyun yüzeyine dokundurarak bu vasıtayla hava alabilir. 25 derece sıcaklıkların üstündeki değerlerde yaşatılırsa metabolizması hızlanır ve ömrü kısalır. pH 6 ve daha aşağı seviyelere düştüğü takdirde kabuğu çözünmeye başlar. Kabuğunu koruması için suyun çok yumuşak olmaması gerekmektedir. Zira kabuğunu korumak için karbonata ihtiyacı vardır. Akvaryumlarının üstünü kapatmaya gerek yoktur,çünkü hiçbir zaman sudan dışarı çıkmazlar. Genellikle ince yapraklı bitkileri yemeyi tercih ederler ama bitkili akvaryumlar için büyük bir tehdit sayılmazlar.

Paylaş