Asya Arowana’ sı bakılması en zor türüdür. Büyük akvaryumlarda doğasına uygun şekilde bakılmalıdır. Ancak 3 ile 5 yaşında iken olgunluk göstermeye başlarlar. Su değişimleri büyümelerini hızlandırabilir. Bu balıkların üremeleri oldukça zordur. Her arowana 30 ile 80 yumurtlayabilir ve yumurtalar beş hafta süreyle babanın yani erkek arowana’ nın ağzında kalır. Yumurtaların rengi kırmızı, turuncudur renktedir.
En ufak bir harekette yumurtalar kırılabilir. Yavrularını iki ile üç ay akvaryumun ortamına hazırlarlar. Arowana’ lar sinirli balıklardır. Tek başına bakılması önerilir kesinlikle üç yada dört arowana aynı akvaryumda bakılmamalıdır. Akvaryumunuzun mutlaka üstünü iyi kapamalısınız çünkü arowanalar çok iyi sıçrarlar. Doğal ortamlarında 1 metreye kadar büyüyebilirler ve 7 kg ağırlığında olabilirler. Akvaryumdaki ısı değeri mutlaka 28 ile 32 derecede olmalıdır. Haftada bir veya iki kere suyun % 25 ini değiştirmek akvaryumunuz için sağlıklıdır.. Akvaryumdaki suyu değiştirmek istediğinizde tamamını kesinlikle değiştirmeyiniz. Balığınızı günde bir veya iki defa canlı besinlerle beslemelisiniz. ( karidesler, küçük balıklar vs ) Aslında arowana bakımı zor bir balık değildir.

Arowana besleyecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlardır.
* Arowana iyi sıçrayabildiği için mutlaka akvaryumun üstünü kapatın.
* Güneş ışığından ve yoğun hareketten uzak tutunuz.
* Akvaryum için iyi filtre kullanılmalıdır.
* Haftalık su değişimi tavsiye edilir. Maksimum suyun 1/3 ünü değiştirin.
* PH ve suyun ani değişimi balığınızın zarar görmesine hatta ölmesine yol açar.
* Aydınlatma balık için gereklidir. ( kırmızı aydınlatma daha uygundur )
* Vitamin, mineraller ve protein açısından zengin yemleme yapılmalıdır.
* Balığınızı evde yakaladığınız minimum böceklerle beslemeyiniz bu durum balığınızın ölmesine neden olabilir.
* Akvaryum dekorunu tahta ve kayalardan oluşturmayınız. Balığınız yemleme zamanında kendisine zarar verebilir.
* Asla bütün yemleme için tüm balıkları akvaryuma boşaltmayın.
* Akvaryumun ışığını bütün gece açık bırakmayın.
* 15 cm altında küçük arowanaları günde 3 kere, orta boy bir arowana ise günde 2 kere, büyük arowana ise günde 1 kere veya belirli aralıklarla beslemelisiniz. Çeşitli besinler yararlı ve besleyici oldukları için önemlidirler.
* Besleyici balıklar gibi fazla yağlı besinler sadece göz problemlerini azaltmak için kullanılır. Eğer arowana uzun zamandır yemekten kesilmişse iştahını ve açlık duygusunu kaybetmiş olabilir.
* Arowana’ nın yaşam sürecini iştahsızlık ve yeme kabiliyeti etkiler.

[ad id=”9146″]

Arowana’ yı yeni akvaryumuna nasıl alıştırırsınız?
Arowana zor bir balık değildir fakat geldikleri yerlerdeki su değişimleri balığınızı yaşamsal anlamda zorlayabilir. Akvaryuma koyacağınız balığınızın gelmeden 48 saat önce yerini ve suyunu hazırlamalısınız. Akvaryumu kurduktan sonra mutlaka havalandırmayı en üst seviyede tutun, arowana’ nızı akvaryuma koyarken ışığı kapatın ve diğer balıklarda uygulamanız gereken sıralamayı mutlaka yapın, som olarak kesinlikle balığınızı akvaryuma aldığınız ilk gün beslemeyin.

 

Akvaryumdaki ilk 3 günü iyice gözlemleyin.
Beslenme Asya Arowana’ ları için en önemli faktördür. Çeşit çesit besinlerle beslenmelidir yada marketlerden alınmış taze karidesler gibi besinlerde verebilirsiniz. Arı karidesi, cırcır böcekleri, karafatmalar, kurbağalar, solucanlar, kurtlar, besin balıkları ve kırkayaklar gibi yiyecekleri de arowanalar için yem olarak kullanabilirsiniz. Arowana’ da ki kırmızı rengin daha çok belirmesi için arowana’ ları karideslerle besleyebilirsiniz. Genç arowana’ lar yaşlı olanlara göre çok daha hızlı büyürler bu nedenle gelişim süresince daha çok yem tüketirler. Sadece bir kere yemek yiyip uzun süre açlığa dayanamazlar.

 

Yemekleri tam olarak verilmediğinde sersemleme ve hareket farklılığı görülebilir. En sağlıklı büyüme ve gelişim için genç Arowana’ lar çok fazla besine ihtiyaç duyarlar bu nedenle sık sık canlı besinlerle beslenmeleri gerekir. Arowana’ ların tam olarak gelişimlerini tamamlayabilmeleri için %70 canlı besinlerle beslenmeleri gerekir.
Arowana seçerken düşünülmesi gereken ilk önemli nokta balığın yaşayacağı ortamdır. Aktif bir balık bakılmalıdır asla köşeye saklanan, anormal şekilde yüzen veya derisinde bozukluk olan bir balık alınmamalıdır. Arowana’ların sağlığında bozukluk olduğunu gösteren diğer belirtiler ise; sıkışmış göğüs yüzgeci, çıkıntılı pullar, çıkıntılı anüs ve hızlı nefes alma şeklindedir. Balığın tamamıyla orantılı olması gerekir. Size görselliği ve görkemi göstermelidir. Gözleri kesinlikle temiz ve orantılı, ağız ve çene birbirine uyumlu, başı ile vücudu arasında uzanan vücut eğriliği pürüzsüz, pulları ise düzenli, yüzgeçleri ise büyük ve açık olmalıdır.

 

Arowana balıklarının cinsleri ile kaliteleri bir çok kişi tarafından tartışılmak istense de tartışılması zor bir konudur ve çok kapsamlı bir konudur. Bir çok hobici balıklarının akvaryumda üreyebilip üreyemediğidir. Bu türün üremesi kişiden kişiye değişir ve farklılıklar gösterebilir. Genç canlı arowana’ lar üremek için daha girişkenlerdir. Doğal ortamlarında derin olmayan gölgelik yerlerde veya ırmak yataklarının kenarlarında olmayı severler. Bu gölgelik alanlarda çok fazla böcek türünün bulunması arowana’ lar için önemli besin kaynağı oluşturur. Arowana’lar için tutsaklık neredeyse olmaması gereken bir durumdur. Bu balıkların akvaryumda doğal ortamlarını yakalamak çok önemlidir. Yabani otlar, ağaç gövdeleri ve yapraklar mutlaka olmalıdır. Üreme dönemlerinde eşlerini kendileri seçerler. Arowana’lar da yavruları baba taşır. Yavrularını ağzında taşıyan erkek 3 ile 5 dk. da olsa onları serbest bırakıp yavruların gezmesini sağlar. Arowana beslemek gerçekten zor bir şeydir. Neden diye sorarsanız arowanalar 20 yıl yıldan uzun yaşayabilirler. İşte bu nedenle arowana beslemek bir ömür boyu sürebilir. Bu balığı beslemeye başlamadan önce iyice düşünmeli ve bazı araştırmalar yapmalı bu balık hakkında fikir sahibi olmalısınız. Eğer gerçekten bu balık için fedakarlık yapmak istiyorsanız gerçekten uzun süre bakmaya da kabul etmiş olursunuz. Emin olmalısınız ki bu balığa harcadığınız emek ve zamana değdiğini büyümeye başladığında göreceksiniz. Arowana’ ların yaşam zamanı diğer tür balıklara göre çok farklıdır. Eğer uygun koşullar sağlanırsa altmış ( 60 yıl ) yaşayabilirler. Bu balıkla ilgili araştırma yapan ilgi kişiler bilinen en yaşlı arowana ‘ nın altmış yaşında olduğunu ve deden toruna 3 kuşaktır aynı aile tarafından bakıldığını öğrenmişlerdir.

[ad id=”9146″]

Beslenme :
Sanırım beslemeye karar vermeden önce ne ile karşı karşıya olduğunuz bilmek hakkınız diye düşünüyorum. Bu durumda amatör hobicilerin tercih etmediği bir tür olarak ta bilinirler. Balıklarınızı beslediğiniz besinler bizlerin ki gibi doğru ve çeşitli olmalıdır. Canlı besinler; küçük kurbağalar, hamamböcekleri, çekirgeler, karidesler, balıklar ve solucanlardır. Cansız besinler ise, donmuş solucanlar, donmuş karidesler ve donmuş balıklardır. Arowana’ lar canlı besin yemeye alışmışlarsa tabii ki cansız besinlere alışmaları zor olacaktır.

 

Beslenme sırasında canlı besinler akvaryumun içinde parazitlerin oluşmasına neden olurlar. Balıklarınızı seslerinize alışabilirseniz cırcır böcekleri ile de besleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra havuçla da beslerseniz beta carotenoid arowana’larda kırmızı rengin ortaya çıkmasını sağlar. Diğer alternatif ise onları çözünülmüş karides gibi cansız besinlerle beslemektir. Bunu yanında marketlerde bulunan taze karidesleri de tercih edebilirsiniz. Bu karidesleri seçerken boyları 4 ila 6 cm arasında olanları tercih ederseniz balıklarız için daha iyi olur. Karideslerin kafalarını ve kuyruklarını ikiye ayırarak temizleyin aksi halde bu balıkların bağırsaklarının ve midelerinin delinmesine ve balığın ölmesine neden olur. Karidesleri vermeden önce kabuklarını soyup 4 ve 5 parçaya ayırın, bu balığınız için uygun olacaktır.

 

Yiyebilecekleri besinler hakkında konuşmak gerekirse doğadaki bir çok canlıyı yiyebilirler. Mesela, zehirli olmayan küçük kurbağalar çok sevdikleri besinlerdir.Bu küçük kurbağalar akvaryumda besinsiz olarak kısa süre yaşayabilirler. Sadece kurbağaların bulundukları zamanlarda sadece suyu düzenli olarak her gün değiştirin ve güneş ışığından uzak tutun ve birde unutmadan söylemek gerekirse arowana nız günde küçük boylarda 10 tane kurbağa tüketebilir. Diğer proteinli besin kaynaklarından biride yemek kurtlarıdır. Yemek kurtlarını asla ıslatmayın onları kuru şekilde saklamayı deneyin onların terbiyesi oldukça kolaydır yapmanız gerekenler sadece onları kuru ortamlarda tutmak ve balıklarınızı öyle beslemektir. Arowana’ yı yürek eti ile de besleyebilirsiniz. Dana yüreği ile beslemek onun çabuk gelişmesini sağlar. Beslemeden önce yağlarının kesinlikle temizlenmesi gerekir yoksa su ile temas ettiğinde yağlanma meydana gelir. Tubifex kurtlarının temiz olduğuna emin olduğunuz taktirde besleme yapmalısınız. Unutmayalım ki her balık türü için önemli olan büyümelerinde en önemli rolü oynayan yemlenme şekilleridir eğer emin olmadığınız bir yem ile karşı karşıya kalırsanız yemin içeriğini araştırın, Tubifex kurtları da dondurucuya girebilir. Kuru Tubifex kurtlarını dondurmak daha hijyeniktir fakat mikropların çok fazla düşük ısıda yaşama olasılığı göz ardı edilmemelidir.

 

Hastalıklar :
Balıklarımızın hastalıklarından önce akvaryumumuzun temizliğine önem vermeliyiz eğer akvaryumu temiz tutmazsak ve balıklarınızın su değerlerini akvaryumda sağlayamazsak o zaman hastalıklar baş göstermeye başlar. Bu sebepten dolayı akvaryumunuzu temizleyen sistemini tamamiyle bilmeniz gerekir. balığınızı iyi bir şekilde tanırsanız balığınızın ne zaman hastalandığını daha net şekilde anlarsınız. Başarılı bir hobici su ve gereken diğer değerler dikkat ettiği sürece hastalıklarla karşılaşmayacaktır. Bunun yanı sıra akvaryumunuzun bir sorunu yok iken ekleyeceğiniz her türlü yeni balık, bitki vs tehlikeyi’ de beraberinde getirecektir. Arowana ilk zamanlar bakılması çok ta kolay olmayan bir balıktır.Balığın sağlığının bozulması suyun şartlara uygun olmamasına, balığın fazla beslenmemesine yada tam tersi aşırı beslenmesi, suda fazla nitrat bulunması gibi durumlara bağlıdır. Balıkta çökmüş gözler, bulanık görme, solungaç bükülmesi, dış parazitler, yüzgeçlerde çürüme veya iç kanama meydana gelebilir.Balıktaki belirtileri gözlemleyin bu belirtiler size balığın ne durumda olduğunu zarar görüp görmediğini gösterecektir.

[ad id=”9146″]

İştahın Kaybolması :
Balıkların vücutlarında parazitler varsa mikrop kapmalar meydana gelebilir. Pullar, zayıf yüzgeçler, bükülmüş kırmızı anüs, ve yüzmede anormal hareketler arowana’ nın iştahsızlığını gösteren hareketlerdir. İştah kaybolması tüm arowana bakıcıları tarafından karşılaşılan ve bilindik bir hastalıktır. Yeni akvaryuma konulmuş bir balık yeni çevre koşullarından dolayı bazen günlerce hatta haftalarca bile iştahında azalma meydana gelebilir. Eğer arowana sinirli ise ve sıçramaya başladıysa yada sürekli akvaryumda ani hareketler yapıyorsa akvaryumun arka tarafını karartın ve ışıkları loş hale getirin. Akvaryuma tuz ekleyin akvaryumda hareketliliği sınırladığınızdan emin olun ve akvaryumun önünde durup balığınızın çevreye çabuk uyum sağlamasını sağlayın.

 

Problemin oluşmasını sağlayan bir çok neden vardır. Uygunsuz akvaryum koşulları bunun başında gelir, balığınızın stresli olması bile iştahının kapalı olmasını sağlayabilir. Balığınızı haftalarca yemlemeyin balığınız yemi aylarca reddebilir bununla savaşmayı sakın bırakmayın. Balığına yem vermeyi kestiğinizde süresini balığınızın tavırlarına göre ayarlayabilirsiniz. Yem vermeyi kesmeniz onun tekrar iştahının açılmasına yol açabilir.

 

Kuyruk Düşmesi Sendromu :
Yüzgeçteki kolların kırılmasıyla olur. Balığın karnı ve kuyruğu kesilmiş gibi görünür bu durum özellikle balık stresliyse meydana gelir. Stres balığın akvaryumdan dışarı zıplamasına yol açar ani su değişimi yüzgecin kollarında kırılmalara yol açar. Tekrar gelişen yüzgecin nasıl bir görünüme kavuşacağı tahmin edilemez. Eğer yüzgeçteki yara görünmüyorsa yüzgeci yalnız bırakın. Sadece kırılan kolları kesin. İyi su koşulları sağlamak çok önemlidir bu iyileşme devresinde balığı iyi dengelenmiş diyet ile besleyin ve suyunu sık sık değiştirin.

 

Yüzgeç İnce Zar Yırtığı :
Bu hem yaygın hem de iyi huylu bir rahatsızlıktır. Kuyruk düşmesi sendromun dan farklı olarak yırtık yüzgece uzanan kollarda yada bu kollara paralel olarak ilerler. Sebep yara olabilir yada şiddetli davranışlar ve diğer yaralanma işaretleri. Balığınıza iyi besin ve su sağlayın. tuz ve acraflavine ekleyin. Yüzgeç ince zarı yırtığı birkaç gün içinde çabuk iyileşir.

 

Yüzgeç Çürümesi :
Zayıf yada bozuk su koşulları balığın akvaryumda hastalanmasına yüzgeçlerin çürümesine neden olur. Belirtiler meydana geldiğinde suyu mutlaka değiştirin ve akvaryumda daha fazla havalandırma sağlayın. Fazla hava, erimiş oksijenin seviyesini yükseltir. Sudaki fitre elementlerini değiştir ve suyun ısısını yavaşça 34 C ye yükseltin. Su değişimini bir hafta boyunca her gün yapın.

 

[ad id=”9146″]

 

Pul Düşmesi :
Balığınızın pullarının düşmesi sinirli davranışlar ve diğer yaralanma belirtileri gösterir. Pulların yenilenmesi çabuktur günlerden en fazla haftalara kadar sürer. Ayrıca bu yenilenme süresi aylarda alabilir. Yeni gelen pullar eskilere nazaran renk uyumunda farklılık gösterebilir.

 

Benek :
Parazitler balığın gücünü yok edercesine belirgin bir şekilde saldırırlar. Balığında gelişimini yavaşlatır. Yemden kesilir yem yiyemez hale gelir. Balığınız akvaryumda resmen kaşınmaya başlar bu durumda su değişimi yapmanızı ve suya tuz eklemenizi tavsiye ederim.

 

Solungaç Bükülmesi :
Arowana’nın solungaçlarının zaman zaman dış tarafında bükülmeler görülür. Hastalığın ilk zamanlarında sadece solungacın yumuşak tarafına bulaşma görülür ve daha sonra her yerine dağılır. Zaman içersinde balığınızın hastalığının farkına varmaz ve akvaryum şartlarının kötüye gitmesi ile de solungaçlar tahriş olmasına yol açar. Bu balığın nefes almasında zorluk ve solungaçların mikrop kapmasıyla bu durum ölümle bile sonuçlanabilir. Akvaryumdaki alanın ufak olması bu hastalığın en büyük sebeplerindendir. Akvaryumdaki su koşulları yüksek amonyak, nitrat ve nitrit değerlerinin normal seviyesinden faklı olması durumunda solungaç bükülmesine yol açarlar. Böyle durumlarda suyun % 65’i değiştirin. Suyun akımını arttırın bunu akvaryumunuza hava taşı ekleyerek yapabilirsiniz.

 

Akıntılı Göz :
Öncelikle net olarak şunu belirtmeliyim ki akıntılı göz bir hastalık değildir. sadece balığınızın doğal çevre koşullarından akvaryum ortamına geçtiği dönemde ortaya çıkabilir. Buna etken olarak balığınızın fazla beslenmesi de olabilir. Böyle durumlarda ben her zaman aynı konu üzerinde dururum öncelikle iyi gözlem,

 

Gözdeki akıntının sebebi balığın sürekli aynı yere direkt bakması yüksek cam akvaryumdaki alçak hareket halindeki akvaryum dışındaki olaylardan etkilenmesinden dolayı oluşur. Böyle durumlarda balığınızı ya daha sakin başka bir akvaryuma aktaracaksınız yada akvaryumunuzun etrafını kapatacaksınız. Ayrıca balığın fazla beslenmesi göz arkasında yağ birikmesine yol açabilir. Balığınızı gereğinden fazla beslemeyin ve balığınızın sudaki yavaş akıntıyla hareket etmesini sağlayın yada onu daha büyük bir akvaryuma geçmesini sağlayın.