Latince Adı: Apistogramma panduro (Pandurini)

Coğrafik Kökeni: Rio Tahuayo (Aşağı Rio Ucayali, Peru)

Yaşam Alanı: Yaprak döküntüleri

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Barşçıl ama bölgeci.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Yüzme Seviyesi: Taban – orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri ve açık rentedir. Dişiler sarı renkte siyah lekeleri vardır. Resimlerde üstteki balık erkek, alttaki dişidir.

Üreme: Bir kovuğun içine düz yumurta dökerler, dişi yumurtaları korur. Üretilmesi kolaydır ama yumurtalar mantara duyarlıdır çok çabuk bozulabilir. Erkek pek çok dişiyle çiftleşebilir. Dişiler üreme esnasında çok güzel sarı bir renge bürünürler.

Sıcaklık: 24°C – 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 9 cm., dişiler 6 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 50 litre

Su Sertliği: 3 – 6 °dH

pH: 6.0 – 7.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Farklı renk varyasyonları vardır. 1 erkek 4 dişi şeklinde 75 lt’lik akvaryumlarda bakılabilir. Akvaryumu bol bitkili, amonyak, nitrit, nitrat miktarı çok az ve peat ile zenginleştirilmiş olmalıdır. Ayrıca ince taneli koyu renkli kum tercih edilmelidir. Toptancılardan akvaryumculara gelen ithal balıklar genellikle zayıf düşmüş balıklar olur ve alındığında büyük oranda balık bir kaç gün içinde kaybedilir. Balıklar alındığında kuru yeme alışık olmadığından çok iyi bir şekilde canlı artemia veya su piresiyle beslenmeli kondüsyon kazandırılmalıdır. Bitkili akvaryumlarda barıçlık Amazon türleri ve canlı doğuranlarla bakılabilir.