Amerikan rüyasının dört tekerlekli hali olan Mustang’lere ismini veren bu atları, “yeni dünya”yı keşfe gelenİspanyol kâşifler beraberlerinde getirmişlerdi. Sonrasında yerlilerin isyanından kaçan İspanyolların geri götürmedikleri atlar, birkaç yüzyıl içinde vahşileştiler. İspanyolca’da ‘başıboş’ anlamına gelen Mustang ismiyle tüm dünyanın ilgisine mazhar oldular.

Özellikleri

Bazen İspanyol Mustang’i olarak da bahsedilen bu tür son zamanlarda iki kuruluş tarafından koruma altına alınmıştır;Kaliforniya’daki Amerikan Mustang Topluluğu ve Oklahoma’daki Güneybatı İspanya Mustang Topluluğu. Şu anda yaklaşık 2.200 kayıtlı at bulunmaktadır.

Mezomorfik tipte olan bu türün cidago yüksekliği 142-152 cm arasındandır: don her renkte ve çeşitte olabilir, ancak genellikle  palomino ya da boz olurlar. Tür olarak Mustang, birbirleri arasında çok az benzerlik gösterirler, ve bu çevresel faktörlerle alakalı gerileme ve değişimin bir sonucudur. Kafaları genellikle ağırdır, boyunları güçlüdür, sağrıları daireseldir, göğüsleri geniştir, omuzları düzdür ve bacakları kuvvetlidir. Mustang’lerin asi doğası rodeolarda çok başarılı olmalarına olanak sağlar.

Mustang’ler çocuk atları olarak, şov atı olarak, zevk için, seyahat atı olarak kullanılmışlardır ve doğal sürü içgüdüleri ve hisleri nedeniyle çok iyi çiftlik hayvanları ve binek olurlar. Tabi ki, efsanevi dayanıklılıkları nedeniyle dayanıklılık sürüşlerinde ön plana çıkarlar.

Diğer iyi türlerin üreticileri Mustang’in tarihsel miraslarından ötürü korunma altına alınmış yabani bir at olduğunu savunabilir. Aynı zamanda boyut olarak küçük oldukları ve erişkinliğe geç ulaştıkları için de eleştirilirler. Sadece birkaç insan iyi bir Amerikan geleneğini korumanın ve Amerika’nın görkemli geçmişini hatırlatmanın önemli olduğunu savunmaktadır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor
 • Kullanım Alanı

  • Genel Biniş
  • Vahşi

  Mizaç

  • Atletik
  • Cesur
  • Mutlu

  Tahmini Yaşam Süresi

  15 -­ 20 yıl

  Tarihi

  Mustang atları, İspanyol kaşifler tarafından Avrupa’dan Yeni Dünya’ya getirilen atlardan türetilmiştir. Bu hayvanlardan bazıları kaçmayı başarmıştır; toplanıp sürü haline gelerek, doğal seleksiyona uygun şekilde üremeye devam etmişlerdir ve bu süreçte sadece en uyumlular hayatta kalabilmiştir. Bir atın vahşi yaşama geri dönüşünün tipik bir örneğidir, ve bunun sonucunda bazı hayvanlarda eski atalarının bazı özelliklerinin ortaya çıktığı ve olağandışı bir dayanıklılığa sahip oldukları görülebilir. Bu atlarKaliforniya ve Meksika sahillerinde yaşarlar ancak o kadar zalimce avlanılmışlardır ki 20.Yüzyılın başında türden iki milyon tane varken günümüzde sadece birkaç bin kadar kalmıştır ve çoğu çiftliklere hapsedilmiştir; 1957’den beri kontrol edilmektedirler ve kayıt altına alınmaktadırlar.

   

Mustang kelimesi İspanyolca da -sahipsiz, başıboş- anlamına gelen mesfeno kelimesinden gelir. Bu kelime Birleşik Devletlerdeki vahşi atları anlatmak için oldukça uygundur.

Modern at yaklaşık olarak 3 milyon yıl önce evrimleşti ve bu yarıküreden yaklaşık 10000 yıl önce kayboldu. Atın Kuzey Amerika ya dönüşü Cortes ve De Soto kaşiflerinin Morocco Barbı, Portekiz Sorraiası ve İspanyol Andalusianı olan müthiş atlara binerek gelmeleriyle olmuştur.

Pueblo Kızılderilileri ata binmeyi öğrenmiş ve bu yeteneği diğer kabilelere de geçirmişlerdir. 1680 yılında Kızılderililer İspanyol kurallarına karşı isyan etmişler ve İspanyollar bu hızlı geri çekilme ile binlerce atı arkalarında bırakmışlardır. Kızılderililer bu at sürülerini toplamış olabilirler. Ancak onların özgürce koşmalarını tercih etmişlerdir. İspanyol yerleşim bölgelerine baskınlar düzenleyip atları çalmak çok daha kolaydı. Kızılderili baskınlarını durdurmak için İspanyol hükümeti sağlam at sürülerini Yeni Dünyaya getirdi. Kızılderililerin vahşi atların peşine düşecekleri ve İspanyolları rahat bırakacakları umuluyordu.

10000lerce İspanyol atı Rio Grand e götürüldü ve bu atlar 200 yıllık bir süre içinde sahipsiz vahşi atlar haline geldiler. Bu atlar zamanla çiftçilerden ve kovboylardan kaçmış araba ve binek atlarıyla birleşerek sayılarını 1900 yılında 2milyona ulaştırdılar.

Çiftçiler sığır sürülerine yer açabilmek için bu atları öldürmeye başladılar. Bunun ardından 1970 yılında sadece 17000 at kaldı. Mustang lar Batının tarihi ve öncü ruhunu temsil eden canlı sembollerdir. 1971 yılında Vahşi Özgür At Kurultayı oluşturulmuştur. Halka açık çiftliklerde yaklaşık 41000 mustang ın bulunduğu tahmin ediliyor ve bunların sadece çok azı İspanyol kanı taşımaktadır.

TÜRÜN ÖZELLİKLERİ: Mustangler tüm şekil, renk, boy ve türde olabilirler. Ortalama uzunlukları 142cm.dir ancak 130cm. veya 160cm. olanlarını da sıklıkla görebilirsiniz. Renkli, Palomino, Appolosa, Buckskin ve yağız renkte olanlar türün gelişimi esnasında zaman içinde oluşmuş türlerdir ancak bunlar da yaygın olarak görülür.

 

Paylaş