En düşük akvaryum hacmi: 200 litre
Bakım Zorluğu : Kolay
Agresiflik: Orta
Su Parametreleri: 22-26 derece, dKH 8-12, pH 8.1-8.4, 1.020-1.025 tuzluluk
Max. Boyut: 20 cm
Renk: Sarı
Beslenme: Otobur
Orjin: Hawaii
Köken: Acanthuridae

Sarı Hawaii Tang olarakta geçen Yellow Tang başlangıç seviyesinden uzman seviyeye bir çok deniz akvaryumu akvaristi tarafından sevilerek bakılan kolay bir balık türüdür.Oval vücut yapısı ,canlı sarı renkleriyle  akvaryuma cıvıl cıvıl bir hava katarlar. Bulunduğu ortama, sürekli hareket ederek,akvaryumunuzu boydan boya turlayarak ,bitmek bilmeyen enerjileriyle ayrı bir neşe katacaktır. Seyri güzeldir.

Hawaii de bolca bulunan bu tür endonezyanın resiflerine kadar boylu boyunca yayılmış bir varyetedir. Sarı Cerrah balığı olarak ta bilinir. 200 litre ve üzerinde tanklarda tutulması karakterini belli edebilmesi açısından gereklidir. Diğer tang türlerinde olduğu üzere Acanthuridae ailesinin bu üyesinde de kendi türlerine karşı bölgesini korumak adına aşırı agresiflik gözlemlenebilir. Bu sebeple her akvaryum için 1 adet bulundurulması balıkların sağlığı açısından iyi olacaktır. Yeterince deneyimliyseniz ve tank hacminizde müsaitse 3-4 adetini aynı akvaryumda barındırmanız stresin bölüşülmesi açısından önemlidir. 2 adet bakılan tanklarda genelde zayıf olan tang sürekli yıpratılacaktır. Akvaryum kurulumunda oturmuş bir sistemin üzerine eklenmesi akıllıca olacaktır. Sonradan tanka eklenen balıklara karşı bölgeci tavırlarıyla güçlük çıkartabilirler.

Bitkisel ağırlıklı beslenen bu tür   hiç bir yemi reddetmeden tüketir.Yosun kazıyıcı olarak akvaryumunuzda başarıyla çalışır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve agresifliğinin azalması açısından akvaryumunuzda sürekli olarak canlı yosun bulundurmanız iyi olacaktır. Alternatif olarak haftada en az 3 defa kurutulmuş deniz yosunları veya sebze parçaları (salatalık,ıspanak gibi) verilmesi sağlığı açısından önemlidir. İyot eksikliği çeken sistemlerde siyah benek hastalığı gözlemlenebilir.

Popüler ve bolca bulunan resif balıklarından olan Yellow tanglar deniz akvaryumlarında barındırılmalarındaki kolaylık açısından her seviye akvaristin bakabileceği güzel bir türdür. Akvaryumlarda üretilmesi zordur. Ülkemizde satılan türler ithal yoluyla yurtdışından gelmektedir.yellowtangyellow-tang-2

Paylaş