Familya: Avı işaret eden köpek
Diğer Adları: Perro sin Pelo del Peru, Moonflower Dog, Perro Flora, Chien nu du Pérou, Peruanischer Nackthund, Peruvian Hairless Dog, Perunkarvatonkoira, Peruu Inca Orhideekoer, Inkade Orhideekoer, and Peruaanse Haarloze Hond
Rengi: Pembe veya gri benekli olmak üzere bir çok renkte olabilir.
Çıkış Yeri: Peru
Çıkış Tarihi: 1500’ler
Orjinal İşlevi: Avı işaret eden, gözcü
Günümüzdeki İşlevi: Evde yaşama uygun, sıcakkanlı arkadaş
Ortalama Ömür: 10-12 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 14-23/12-18 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 51-65/50-58 cm
Temel Özellikleri
Apartman yaşamına uygun, son derece oyuncu, hassas, eğitilmesi kolay bir ırktır. Sadece başının üst kısmında tüyler vardır, bazıları tamamen tüysüz olabilir. Cildi son derece hassastır, özel bakım ister. Güneş ışığından korunmalıdır.

Neler Yapar?
Koşmayı çok seven bir ırktır ve hızlıdır. Kokusuz bir köpek olduğundan evde yaşamaya son derece uygundur. Tüysüz olmasının bazı avantajları var gibi görünse de, cildinin hassasiyeti göz önüne alınırsa dezavantajı daha çoktur.

Derisi mutlaka korunmalıdır. Hatta kışın köpekler için üretilen özel giysilerden giydirilmelidir. Mümkün olduğu kadar güneşin etkisini nispeten yitirdiği saatlerde egzersiz için çıkarılmalıdır.

Son derece zeki, iyi huylu bir ırktır. Oyuncu ve sıcakkanlıdır. Sevilmeye ihtiyaç duyar.

Tarihçesi
Bu ırk için de değişik senaryolar mevcuttur. Bazı otoriteler Peru Tüysüz Köpeğinin Asya yerlileri tarafından 2000, 3000 yıl önce Güney Amerika’ya getirildiğini söyler. Bir başka söylemse ırkın kökeninin çin Creste Köpeği olduğudur.

Paylaş