Latince Adı: Microgeophagus altispinosa

Coğrafik Kökeni: Brezilya ve Bolivya

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler; erkeklerden biraz daha küçük olurlar ve biraz daha renksiz olurlar. Dişi erkek ayrımı zordur. Erkeklerin arka yüzgeçleri daha büyük ve sivri uçludur. Dişilerinki daha yuvarlaktır.

Üreme: Yaprak veya düz bir kayanın üstüne yumurta dökerler. Yumurtalarını korurular. Yumurtalar 2-3 gün içinde canlanır. Üremeleri kolaydır ama yumurtaların çıkması için suyun yumuşak, iletkenliğinin düşük olması gerekir. Üreme uzun sürer (35-40 dakika). Yavruları ve yumurtaları yaşatmak zordur.

Sıcaklık: 22°C – 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 8 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre

Su Sertliği: 2 – 4 °dH

pH: 6.0 – 7.0

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Bu balığı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için en önemli nokta sağlıklı bir balık almaktır. Genelde alınan balıklar sağlıksız olduğundan sorun yaşanmaktadır. Alındığında ilk bir kaç gün artemia, su piresi gibi canlı yemlerle kondisyon kazandırılmalıdır. Diğer barışçıl Amazon türleriyle ve canlı doğuranlarla bakılabilir. Bitkili tanklarda bakılabilir. Saklanma yerleri de olmalıdır. İstediği su şartlarını sağlamak kolay değildir. Uygun su şartları ve düzenli akvayum bakımı şarttır.

İlgili Makale:
Microgeophagus altispinosa Bakım ve Üretimi

Paylaş