Yeni bir tavuk sürüsü başlatacaksanız veya zaten kurulmuş bir sürünüz varsa, bir sürüye nasıl yeni tavuk ekleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Sürüye hastalık ve parazit sokmaktan kaçınmalısınız. Belki de hali hazırda kurulmuş olan tavuklar ve horozlar, egemenliklerini korumak için yeni ziyaretçileri uzaklaştırmak istiyorlar ve hatta yeni tavuklara övünebilirler. Bu nedenle, agresif olmayan belirli bir miktarda tavukunuz varsa, yaralı veya ölü tavuk sayısının sıfırdan fazla olmasını önlemek için yeni tavukları tanıtırken aşağıdaki adımları dikkatlice gerçekleştirmeniz gerekir.


Yeni tavuklarınızı birkaç hafta boyunca sürüden karantinaya alın ve hasta olup olmadıklarını görmek için dikkatlice izleyin. 
Yeni tavuklar, önceden kurulmuş sürü ile aynı havayı veya bölgeyi paylaşmamalıdır. Hastalık bulaşmasını önlemek için yeni sürü ile etkileştikten sonra ellerinizi yıkayın ve botlarınızı temizleyin.

Yeni tavukların sürü tavuklarıyla aynı boyutta olduğundan emin olun.

Tavuk kümesinde aşırı nüfus olduğunda kötü alışkanlıkların oluşma olasılığını azaltmak için yeterli alan olduğundan emin olun. Yamyamlık olası en kötü sonuçlardan biridir. Ayrıca, yeni tavukların daha büyük tavukların gagalamak istemeleri durumunda kaçacakları ve saklanabilecekleri yerleri olmayacaktır.

Yeni tavukları daha önce kurulmuş olan sürünün ana kafesinin içinde bulunan daha küçük bir kafesin içine yerleştirerek “bak ama dokunma” politikası uygular. Bu, yaşlı tavukların kavga yaratmadan meraklarını tatmin etmelerini sağlayacaktır.

Kafese dikkat dağıtıcı bir şey asın. Yeni tavuklar kafesi keşfederken yaşlı tavukları meşgul etmek için parlak bir şey olabilir veya erişilebilir mısırlı yerlere mısır kulakları yapıştırabilir.

Yeni tavukları bütün sürü birlikte uyanacak şekilde gece boyunca yerleştirin. Bu, yeni tavuklara yönelik kavgaları ve gagaları azaltıyor gibi görünüyor.

Yaşlı tavukların hepsini koruyamayacakları ve yeni tavukların beslenmesini önleyemeyecekleri yeterli miktarda yiyecek ve su olduğundan emin olun. Sürüye girmeden önce onları beslemelisiniz.

Herhangi bir kan belirtisi olduğunda yaralı tavukları sürüden çıkarın ve gagalamanın karmaşıklaşmasını önlemek için gagalamayı önleyici merhem veya çam ziftiyle tedavi edin. Tavuklar doğal olarak taze kan sokar ve çabuk yaralanan bir tavuğu öldürebilir.

ipuçları

  • Hâkimiyet düzeni mümkün olan en az müdahale ile oluşturulsun. Tavuklar hızla kendi kendine yerleşir.

uyarılar

  • Kurulu bir sürüye tavukları sokmayın. Yaşlı tavuklar neredeyse her zaman yeni civcivleri öldürür.
  • Bir tavuğu sadece bir sürüye sokmayın. Yeni olmanın ve yalnız olmanın dezavantajları sizi çok stres altına sokabilir ve ölümünüze neden olabilir.
  • Başka bir horozun bölgesini oluşturduğu bir sürüye yeni bir horoz tanıtmayın, savaşabilirler.

Kaynak : https://es.wikihow.com/agregar-nuevos-pollos-a-una-bandada

Paylaş