Acanthurus triostegus

Doğada yaklaşık 200-500 mm kadar boya ulaşırlar. Akvaryum ortamında boyları 150-200 mm olur. Surgeons ve Tangs cinslerinin vücut yapıları oval ve yana doğru basıktır. Yavrular ile yetişkinler arasında renk farkı yoktur. Cinsiyet ayrımında renk bir etken değildir. Geniş akvaryumları tercih ederler. Barışçıl ve sakin yapılı balıkardır. Genelde aynı boydaki balıklarla beraber uyum içinde yaşayabilirler. Özellikle akvaryuma yeni bir cins balık geldiğinde agresif olabilirler. Akvaryumun su ortam koşullarının düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Yeterli ve düzenli bir beslenme programı şarttır. Eğer yeterli ortam oluşturulmazsa beyaz benek ve oodinium hastalığına yakalanma riski artabilir. Mercanlar arasında yüzmekten hoşlanırlar

Tang balıkları sizİ her zaman zorlayan ve kesinlikle sabırla beklemeniz gereken balık türleridir. Her zaman uyumlu olmayan hatta kendi türleri ile anlaşmayan bu okyanus balıklarını istiyorsanız öncelikle, diğer balıklarınızdan vazgeçmek değil de biraz ayrı kalmalısınız. Bu balık türleri önce akvaryumunuzun koşullarına uyum sağlamalı ve yanına ekleyeceğiniz balıkları yavaş yavaş ilerleyerek akvaryumunuza eklemelisiniz. Yoksa balıklarınız için tehlikeli olan tang balıkları onlara zarar verebilir.

Yine de diğer türlerine göre biraz daha uyumlu olan convict tang size daha kolaylık sağlayabilir. Hint pasifik sularında yaşayan bu balık barışçıl olarak bilinir. 25 cm büyüyebilen oranı ile 350 litre su hacmi olan tuzlu su akvaryumlarında yaşatabilirsiniz. Ph değeri 8.1 – 8.3 arası olan ve tuzluluk oranı 1.021 – 1. 023 aralıklarında olması gereken değerlerde kolaylıkla yaşayabilirler. Sıcaklığı 25 – 26 derece arasında olması gereken akvaryumlarınızda, bu değerlere uyum sağlayacak balıklar alırsanız sizin için beslemek kolay olur. Kendi türü ile barışçıl olan convict tang üreme olasılığı fazla olan balık türüdür. Bütün tangler gibi otçul beslenirler. Kuru yem ve kurutulmuş yosunlar ile beslenmelidir. İki renklidir. Üzerinde tamamen vücudunu kaplayan tek rengin üzerine, boyuna çizgilerle balıklarınız arasında fark edilecektir. Bu balık türleri kaliteli sularda yüzerler, kurduğunuz akvaryumlarda da kaliteyi ararlar. Bu yüzden deneyimli akvaryum severler tanglerin ne istediğini daha iyi bilirler.

Latince Adı: Acanthurus triostegus

Habitatı ve Anavatanı: Hint Pasifiği, Hawaii.

Beslenme Biçimi: Otçul. Kuru bitkisel yem ve kurutulmuş yaprak yosunlar ile beslenmelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Tuzluluk: 1.021 – 1.023

Sıcaklık: 25 – 26 ºC

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

Reef Uyumu: Uyumlu

pH: 8.1 – 8.3

Zorluk Seviyesi: 4

En Az Akvaryum Hacmi: 350 litre