L: Silurus glanis İ: Wels A: Waller F: Silure glane Vücudu uzun ve çıplak olup, kaygan karakterli bir deri ile örtülüdür. Başı büyük, başının ön kısmı üstten yassılaşmış, gözler küçük, […]
  • L: Silurus glanis
  • İ: Wels
  • A: Waller
  • F: Silure glane

Vücudu uzun ve çıplak olup, kaygan karakterli bir deri ile örtülüdür. Başı büyük, başının ön kısmı üstten yassılaşmış, gözler küçük, ağız çok büyüktür. Ağzın etrafında üç çift bıyık bulunur; bunların bir çifti üst çenede, iki çifti ise alt çenededir. Çenelerde gayet iyi gelişmiş dişler bulunur. Alt çene üst çeneye oranla daha uzundur. Burun delikleri ise dört adettir.

Rengi çok değişkendir. Bulunduğu ortama göre değişir. Sırtı siyahımsı gri veya kül rengindedir. Bazen sırt tarafında yeşilimsi kahverengi yansımalar görülür. Genç bireylerde vücudun yan tarafları alacalı bir desene sahiptir.

Çok değişik olmakla beraber, genellikle karın tarafları kirli beyaz veya sarımtıraktır. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri bazen menekşe tonundadır. Gözlerin irisi sarımsı ve kırmızı beneklidir. Göz bebeği etrafında altın renginde dar bir halka vardır.

Ortalama uzunluk 100 – 150 cm; ortalama ağırlık 10 kg’dır. Maksimum uzunluk 3 – 5 m; maksimum ağırlık ise 250 – 300 kg’dır. Ülkemizde 120 kg ağırlığında olanları yakalanmıştır.

AV YASAĞI

Sazangillerin avcılığının yasak olduğu dönemlerde avcılığı yasaktır. Uluabat Gölü ile bu göle bağlantılı sularda dönem boyunca avcılığı yasaktır.

Minimum Avlanma Boyu: 90 cm

ÜREME DÖNEMİ

Bu balık türü eşeysel olgunluğa erkek balıklarda 2 – 3 yaşında, 25 – 35 cm uzunluğunda; dişilerde ise 3 – 4 yaşında 45 – 60 cm uzunluğunda ulaşırlar. Yayın balığı, nispeten tropikal bir form olduğundan, yumurta bırakmak için mutlaka su sıcaklığının 20oC’den yukarı olmasını bekler. Üreme zamanı Mayıs – Temmuz arasıdır.

TÜKETİM ŞEKLİ

Yayın eti lezzetli, kılçığı az olan kaliteli bir balıktır. Taze, dondurulmuş veya tuzlu konserve olarak tüketilir.Yüzme kesesinden tutkal elde edilen bu balığın yapay olarak üretimi yapılmaktadır.

Paylaş