Turna Balığı

  • L: Esox lucius
  • İ: Pike
  • A: Hecht
  • F: Brochet

Turna’nın vücudu uzun olup, torpil şeklindedir. Büyük olan baş, küçük ve düz pullarla örtülüdür. Burun kısmı oldukça uzun, basık ve ördek gagasını andırır. Alt çene öne doğru uzamıştır. Ağız geniş yarıklı ve kuvvetli dişlerle donatılmıştır.

Bu balıklarda renk yaşadıkları su ortamına ve balığın yaşına göre değişir. Genellikle otlu bölgelerdeki balıklar açık yeşil renkte, acı su bölgelerinde sarımsı renkli olurlar. Çoğu kez sırt koyu yeşilden siyahımsıya kadar, yanlar gri – yeşil – sarımsı – bantlı, genellikle altın sarısı lekelidir. Genç balıklarda vücudun yan taraflarında yeşil renkli enine bantlar varken, olgunluğa erişmiş bireylerde bu bantlar yuvarlağımsı kahverengi lekelere dönüşürler. Karın bölgesi daima açık sarı veya kirli beyazdır.

Erkek balıklar dişilerden daha küçüktür. Ortalama uzunlukları 30 – 120 cm; ortalama ağırlıkları ise 4 – 5 kg.dır. Erkeklerde maksimum uzunluk 90 – 100 cm; maksimum ağırlık ise 5 – 8 kg.dır. Buna karşın dişilerde ise maksimum uzunluk 150 cm; maksimum ağırlık ise 35 kg.dır.

 

AV YASAĞI

Tüm iç sularda 15 Aralık-31 Mart tarihleri arasında avcılığı yasaktır.

Minimum Avlanma Boyu: 40 cm

ÜREME DÖNEMİ

Bu balık türü eşeysel olgunluğa erkek balıklarda 2 – 3 yaşında, 500 gram ağırlığında ve 25 – 40 cm iken; dişilerde ise 3 – 4 yaşında, 500 – 1000 gram ağırlığında ve 40 – 45 cm iken ulaşırlar. Yumurta bırakma periyodu Mart – Nisan ayları olup bu dönemde yumurtaların bırakılması 6 – 9 ºC arasında değişen sıcaklıkta belli aralıklarla 3 – 4 haftada tamamlanır.

TÜKETİM ŞEKLİ

Eti sert, beyaz, lezzetli ve özellikle 0,5 – 2 kg olanları makbuldür; yumurtası da değerlidir. Memleketimizde taze;  değişik ülkelerde ise taze, kurutulmuş, tuzlanmış ve konserve halinde yenir.

Paylaş