L: Epinephelus marginatus

M: Sarı Hani, Arap

İ: Dusky grouper

A: Brauner Zackenbarsch

F: Mérou noir

 

Uzun ve yanlardan basık vücutludur. Kafa sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. Ağız geniş olup her iki çenede iyi gelişmiş 4 adet köpek dişi ile küçük kesici dişler vardır.

Vücutta sırtta ve yanlarda çikolata, karında ise portakal-sarı renklidir.

Maksimum boy 100 cm.’dir. İstisnai olarak 150 cm kadar olanlarına rastlanır. Ortalama uzunlukları 20-80 cm’dir. Ağırlıkları ise 10-50 kg arasında değişir. 40-50 sene yaşarlar.

ÜREME DÖNEMİ

Üreme dönemi yaz mevsimidir; en yoğun üreme Temmuz’dadır. Protoginik hermafroditizm gözlenir. İlk eşeysel olgunluk boyu dişiler için ortalama 43.8 cm (minimum 36.7 cm), erkekler için ortalama 81.3 cm’dir (minimum 68.5 cm);ilk eşeysel yaşı dişiler ve erkekler için sırasıyla 5 ve 12 yaştır; popülasyondaki dişi:erkek oranı 4:1’dir.

AV YASAĞI

İlk eşeysel olgunluk boyu dişiler için ortalama 43.8 cm (minimum 36.7 cm), erkekler için ortalama 81.3 (minimum 68.5 cm) cm’dir.  Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğe göre minimum av boyu 45 cm’dir. 15 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile orfoz ve lagos avcılığı yasaktır.

TÜKETİM ŞEKLİ

Şiş, pilaki, çorba, buğulama ve tava olarak tüketilir.

Paylaş