L: Salmo trutta labrax M: Alabalık, Deniz Alabalığı İ: Black Sea Salmon A: See Forelle F: Truite arc-en-ciel Vücutta egemen olan renk zeytin yeşili olup, üst kısımları kahverengi veya sarımtırak, […]
  • L: Salmo trutta labrax
  • M: Alabalık, Deniz Alabalığı
  • İ: Black Sea Salmon
  • A: See Forelle
  • F: Truite arc-en-ciel

Vücutta egemen olan renk zeytin yeşili olup, üst kısımları kahverengi veya sarımtırak, yanlar daha açık, karın kısmı ise beyazdır. Yan taraf boyunca 10 – 12 koyu leke bulunabilir. Siyah ve kahve renkli lekeler değişik ebatta, etrafları ya açık renk bir hare ile çevrili veya değildir. Lekeler genellikle vücudun ön ve üst yarısına dağılmışlardır. Sırt yüzgecinde sıralanmış siyah lekeler ve yüzgeç kaidesinde kırmızı lekeler vardır. Yanal çizgi boyunca görülen lekeler tuğla kırmızısıdır.

Ortalama uzunluk 50 – 70 cm; ortalama ağılık 5 – 7 kg’dır. Maksimum uzunluk 100 cm; maksimum ağırlık ise 26 kg’dır.

Anadolu’nun sadece Kuzey ve Kuzey – Doğu bölgesindeki akarsularla (Çıldır Gölü ve Çoruh nehri havzaları), Uludağ ve Karadeniz’de bulunmaktadır.

ÜREME DÖNEMİ

Eşeysel olgunluğa 40 – 60 cm ve 2 – 4 yaşında ulaşırlar. Yumurtlama dönemi Kasım – Aralık – Ocak – Şubat aylarıdır.

AV YASAĞI

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Özel Koruma Alanları Faaliyeti Merkezi (RAC/SPA) tarafından Akdeniz sular sisteminde soyu tehdit veya tehlike altında olan deniz canlıları listesinde Salmo trutta labrax’ta belirtilmiş bulunmaktadır.

Paylaş