Doğal yaşam alanı Kenya ve Tanzanya dağlarıdır. 3 farklı alt türü vardır ve bu alt türlere göre renkleri değişiklik gösterebilirler. Dişiler 25cm erkekler35cm’ye kadar büyüyebilirler. Erkeklerde bariz şekilde belirgin 3 adet boynuz bulunmaktadır. Dişilerde bu boynuzlar bulunmaz, yada sadece yerleri belirgindir ve küçüktür.

Üreme yaşına 5-7 aylıkken ulaşırlar, fakat 1 yaşından önce çiftleştirilmemesi önerilir. Teraryum ortamında 5-6 yıl yaşamaktadırlar.

Dişi tek seferde 3-30 arası yavru verir, diğer bukalemunların aksine Jackson bukalemunları yumurtlamaz, canlı doğurur. 5-6 aylık hamilelik süresince yumurtaları karnında inkübe eder ve yavruları canlı olarak doğurur. Bearded dragonlarda olduğu gibi sperm saklayabilirler, 2 veya 3 kere aynı çiftleşmeden aldıkları spermden yavru bırakabilirler. Senede 1 kere yavrularlar, gerekli hava şartları simüle edilerek senede 2 kere de yavru alınabilir. Yavrular birbirlerinden ayrı tutulmalıdır, yem rekabeti strese yol açabilir. Meyve sineği ve fasülye böceği gibi küçük canlılarla beslenmelidirler. Yavrular günde 2 kez kalsiyum be vitamin katkılı böceklerle beslenmelidir. Yeterli boya ulaştıktan sonra unkurdu superworm waxworm çekirge ve cırcır böceği gibi geniş bir menü ile beslenmelidirler.

60x60x120 boyutlarında, yüksek teraryumlarda bakılması önerilir. Saklanabileceği büyük yapraklı bitkiler ve tırmanabileceği dallarla dekore edilmelidir. Güneşlenme alanı 30C olmalıdır, serin köşe ise 23 derece olmalıdır. Gece bu sıcaklık 21-22 dereceye düşmelidir. UV olarak 5.0 ve dengi bir lamba kullanılmalıdır.

Paylaş