Boğa güreşlerinin, “Avrupa Kültür Mirası” olarak korunması yönündeki çalışmalar hayvan hakları savunucularını ayağa kaldırdı. Cenevre’deki “Uluslararası Hayvan Hakları Hukuk Mahkemesi dünya çapında yapılan başvurular üzerine İspanya, Fransa ve Portekiz’deki ‘boğa güreşlerinin kaldırılması’ için yeniden müzakereler yapmaya başladı. “Uluslararası Hayvan Hakları Hukuk Mahkemesi” boğa güreşlerinin kaldırılması iyönündeki davayı 23 Haziran Pazartesi günü gerçekleşecek üçüncü duruşmasında görüşecek. Tüm dünyadaki hayvan hakları örgütlerinin duruşmaya katılması çağrısında bulunuldu. Hak mücadelesi veren örgütler, “Şiddet ve zulüm hiç bir zaman ‘kültürel miras’ olarak kabul edilemez ve sürdürülemez” şeklindeki görüşlerinin kabul görmesini savunuyor.

Bu gelişme, boğa güreşlerinin yaygınlaşması ve “Avrupa Kültür Mirası” olark kabul edilmesi yönünde boğa güreşi yanlılarının gösterdiği çabaya bir tepki olarak gösteriliyor.

Almanya’da kurulu bulunan, Animal Protection Group – Hayvan Hakları Çalışma Grubu Derneği (APG), İsviçre “Franz Weber Fonu”tarafından düzenlenen ve bu uluslararası duruşmaya “müdahil” sıfatı ile katılıyor.

Bilindiği üzere, Wever Fonu” adlı kuruluş her türlü hayvan eziyetine ve özellikle eğlence amacı ile düzenlenen hayvan eziyetini içeren gösterilere kesinlikle karşı çıkıyor ve bu yönde uluslararası alanda faaliyet gösteriyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan, Animal Protection Group – Hayvan Hakları Çalışma Grubu Derneği (APG) sözcüsü Yük.Müh. İngo Marco Pannicke, “Gelenek ve göreneklerin yaşatılması, bunlara karşı anlayış gösterilmesi ve bu gelenek ve görenekleri yaşatma hakkı, hayvanlara ruhsal ve fiziksel olarak zarar verdiğinde kabul edilebilir olmaktan çıkar. Mahkemedeki davaları bakılacak olan boğa güreşlerinde, bu hassas yaratıklara kötü muamele edilmesi ve bunların öldürülmesi konuları esas alınacaktır” dedi.

Pannicke açıklamasını şöyle sürdürdü:

” Boğa güreşi gibi zalimce bir uygulamanın ‘kültürel bir mirasın yaşatılması’ maskesi altında etkin bir gerekçe olarak mütalaa edilemez. Buna ilaveten bu konu ile ilgili olarak, çeşitli ülkelerde yapılan anketler, açıkça geride pek çok soru işareti bırakmaktadır. Bizim talebimiz ise çok hızlı bir şekilde bütün Avrupa çapında her şekliyle boğa güreşlerinin tümüyle yasaklanmasıdır. Boğa güreşleri için kamu dairelerince verilen finansman desteği durdurulmalıdır.
Avrupa yasalarında da bulunduğu üzere, ulusal yasalarla hayvanların korunmasının sağlanması, hiçbir istisna tanımadan yürütülmelidir…”

Image
DURUŞMA 23 HAZİRAN’DA

Edinilen bilgilere göre; “Hayvan Hakları Hukuk Mahkemesi”ndeki kamuya açık duruşma 23 Haziran 2008 günü saat 09.00‘da başlayacak. Bu davada Fransa’dan “C.R.A.C.”, İspanya’dan “Fundacion Altarriba” ve Portekiz’den “Association ANIMAL” davacı olarak hazır bulunacak. Davacılar, mahkemede Fransız Hayvan Koruma organizasyonu başkanı Avukat Caroline Lanty tarafından temsil edilecek.

Davacılar, çok sayıda hayvan güreşi karşıtları, hayvan koruma ve hayvan hakları savunucusu kuruluşları tarafından destekleniyor

Paylaş