AB, kedi ve köpek derisi ithalatını yasaklayacak
20/11/2006

BRÜKSEL – Avrupa Komisyonu, AB üyesi ülkelere kedi ve köpek derileri ile bu derilerden üretilen eşyaların ithalatını yasaklayacak.

 

Komisyonun tüketici haklarını korumadan görevli üyesi Markos Kyprianu, konuya ilişkin açıklamasında, AB’deki tüketicilere, piyasada kedi ve köpek derisinden üretilmiş eşya bulunmayacağının güvencesinin verileceğini bildirdi. Komisyon, AB ülkelerinde bu amaca yönelik kedi ve köpek üretim çiftliği bulunmadığını, başta Çin olmak üzere bazı üçüncü ülkelerde bu hayvanların üremesi, yetiştirilmesi ve öldürülmesinin söz konusu olduğunu açıkladı. Komisyon, yasaklamanın Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin talepleri üzerine gündeme getirildiğini, bu kurumların onayının ardından derhal yürürlüğe gireceğini duyurdu. Hayvanları koruma dernekleri, küresel alanda her yıl milyonlarca kedi ve köpeğin derileri için öldürüldüğünü bildiriyor. Bu derilerden elbise, terlik, oyuncak, şapka gibi giysi ve eşyalar üretiliyor.

Kaynak:DünyaOnline

EU Will Ban Importing Goods Made Of Dog and Cat Skin

 

Monday, 05 November 2007

 

10:15 PM

 

20/11/2006          

 

 

BRUSSELS – European Commission will ban importing dog and cat skins and goods made of these skins.  Markos Kyprianu, member in charge of protecting consumer rights, stated that EU consumers will be assured that no goods made of cat and dog skins will be available. The commission announced that though no breeding facility within EU member countries exist for this purpose, in some third world countries, especially in China, breeding, raising and slaughter of such animals is going on. The commission also announced that the ban is being considered due to the requests made by European Parliament and European Commission and will be put into effect right after the approval. Animal protection groups reported that millions of cats and dogs are being slaughtered for their skins globally. Such skins are used for making merchandise such as clothing, slippers,toys and hats

Paylaş